Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Dwa lata, dwa miesiące i 10 dni w 173 sekundy

Warszawa

film www

Najpierw zniknął bazar. Potem zaczęło się palowanie i rozbiórka trybun. W między czasie pojawili się jeszcze motocykliści ze swoimi akrobacjami. Wtedy wciąż jeszcze mało kto wierzył, że to się może udać. W 173-sekundowym filmie można obejrzeć najważniejsze wydarzania ponad dwuletniej budowy.

Oto jest, Stadion Narodowy. W miejscu dawnego stadionu Dziesięciolecia i Jarmarku Europa. Choć warszawiacy zdążyli się już trochę przyzwyczaić do potężnej konstrukcji górującej nad prawym brzegiem Wisły, to chwilami wciąż jeszcze trudno uwierzyć, że się udało.

Jak do tego doszło?

Narodowe Centrum Sportu otrzymało dziś pozwolenie na użytkowanie tego specyficznego budynku, o powierzchni ponad 200 tysięcy metrów kwadratowych. Przy okazji zaprezentowało film, który w dużym skrócie pokazuje całą budowę, począwszy od rysowania projektu czy pożegnania Stadionu Dziesięciolecia (wrzesień 2008) przez próbne palowanie (2008 rok), wmurowania kamienia węgielnego (październik 2009) po zawody motocyklowe (marzec 2010), operację podnoszenia dachu (grudzień 2010), iluminację (sierpień 2011) i pierwszy dzień otwarty (październik 2011).

Przed nami oficjalne otwarcie, pierwsza impreza, pierwsze koncerty no i to, co w tym wszystkim jest wciąż najważniejsze - pierwszy mecz reprezentacji Polski i wreszcie mecz otwarcia Mistrzostw Europy w piłce nożnej.

roody