Dwa krzyżyki i po wszystkim

Warszawa

film TVN24

Dwie karty - biała i żółta. Na każdej wolno postawić jeden krzyżyk. Głosowanie już dziś.Tegoroczne wybory do parlamentu są jednodniowe, a potrwają od 7 rano do godziny 21.

Do tej godziny obowiązuje też cisza wyborcza, o ile z powodu jakiegoś incydentu nie zostanie przedłużona.

By zagłosować, do lokalu wyborczego przyjść trzeba z dowodem osobistym, a jeśli głosujemy poza miejscem zamieszkania - także z zaświadczeniem.

Każdy wyborca dostanie dwie karty: biała służy do głosowania na kandydatów na posłów, a żółta - na senatorów. Aby nasz głos był ważny, z lewej strony imienia i nazwiska kandydata, w niewielkim kwadraciku należy postawić znak "X". Muszą to być dwie krzyżujące się ze sobą kreski. Inne znaki oraz zaznaczenie więcej niż jednego kandydata spowoduje, że nasz głos będzie nieważny.

Nie możemy się też pomylić wypełniając kartę - drugiej już nie dostaniemy.

SPRAWDŹ, GDZIE ZAGŁOSUJESZ

Siedziby komisji obwodowych najczęściej ulokowane zostały - jak zresztą przy każdej elekcji - w szkołach. Warszawski ratusz uruchomił serwis internetowy "sprawdź, gdzie zagłosujesz". Podając PESEL można sprawdzić, w której obwodowej komisji wyborczej będzie można głosować. Dowiemy się również, czy nasz lokal wyborczy jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

bf/roody