Dwa boiska, 28 pracowni. Tak ma wyglądać szkoła na Odolanach

Wstępna koncepcja szkoły na OdolanachRadosław Guzowski Architekt, mat. prasowe

Nowoczesna, funkcjonalna i ekologiczna - taka ma być nowa szkoła podstawowa na Odolanach, na którą mieszkańcy czekają od lat. Dzielnica właśnie pokazała koncepcję architektoniczną i zachęca do zgłaszania uwag.

Szkoła ma powstać przy ulicy Karlińskiego. Będzie podzielona na dwie części - środkową dla dzieci i młodzieży ze szkoły podstawowej i zachodnią (z oddzielnym wejściem) - dla uczniów z oddziałów przedszkolnych.

Łącznie placówka ma pomieścić około 600-700 uczniów w 24 oddziałach i około stu przedszkolaków w czterech oddziałach.

Boiska, świetlice, nowoczesne sale

"Na terenie szkoły znajdą się dwa boiska wielofunkcyjne do gry w koszykówkę, siatkówkę, piłkę nożną i piłkę ręczną, a także plac zabaw dla dzieci" - czytamy w komunikacie prasowym. Obok boiska zaplanowane są "duże schody terenowe z siedziskami i zielenią", które mają stanowić "widownię dla gier sportowych i miejsce spotkań".

Jeśli chodzi o wewnętrzne wyposażenie, szkoła ma liczyć 28 pełnowymiarowych sal dydaktycznych dla szkoły podstawowej. - Między innymi pracownię fizyczną, chemiczną, biologiczną czy informatyczną, cztery sale dla oddziałów przedszkolnych oraz siedem mniejszych sal dydaktycznych do pracy w grupach, w tym trzy pracownie językowe - wylicza Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Woli.

Dodaje, że w środku znajdą się też świetlica, dwie stołówki, biblioteka z czytelnią multimedialną i cztery gabinety specjalistyczne między innymi dla logopedy czy psychologa. "Powstanie również duża sala gimnastyczna, którą będzie można podzielić na dwie części rozsuwanymi kurtynami. W tej części budynku znajdować się będzie również aula oraz sala fitness i miejsce dla sportów stołowych" - informują urzędnicy.

Szkoła gotowa w 2020 roku

Burmistrz Strzałkowski zwraca też uwagę na kwestę hałasu. Działka przy Karlińskiego, przy której ma powstać szkoła - sąsiaduje z bardzo ruchliwą ulicą Wolską (z tramwajami i doskwierającymi okolicznym mieszkańcom motocyklistami). Władze Woli zapewniają, że okna w klasach nie będą wychodziły na Wolską, ale na wschód i zachód. - Dodatkowo planujemy dodatkowe nasadzenia na działkach znajdujących się po północnej stronie ulicy Karlińskiego. Już zwróciłem się do Zarządu Dróg Miejskich oraz MPO o wskazywanie tych działek na nasadzenia zastępcze - informuje Strzałkowski.

Koncepcję architektoniczną można znaleźć na stronach dzielnicy. Władze Woli apelują do mieszkańców o przesyłanie uwag. Czasu nie ma za wiele - do 19 września.

Inwestycja ma być gotowa i oddana do użytku w 2020 roku.

Spór o lokalizację

Szkoła na Odolanach to temat, z którym i władze Woli, i mieszkańcy mierzą się od lat. Według wstępnych planów jej budowa miała ruszyć w 2017 roku tak, by rok później przywitać 750 uczniów podstawówki i gimnazjum (wtedy jeszcze istniejącego). Pierwotnie szkoła nie miała znajdować się przy Karlińskiego, ale u zbiegu ulic Sowińskiego i Grodziskiej.

Nie udało się ani z pierwszym pomysłem, ani z drugim. Działka przy Grodziskiej okazała się problemowa ze względu na kolidujące z budynkiem linie wysokiego napięcia. Mieszkańcy jednak stanowczo opowiadali się za tą właśnie lokalizacją (m.in. ze względu na wielkość działki) i zaproponowali, by szkołę zbudować tam - w dwóch etapach. Najpierw miałby powstać budynek w miejscu, gdzie nie ma kabli. Równocześnie dzielnica zajęłaby się zakopaniem kabli energetycznych. Kiedy teren byłby już gotowy (czyli w drugim etapie) można by zbudować tam kolejne sale albo boiska.

Działka przy Karlińskiego także była brana pod uwagę, ale inwestycje blokowały problemy prawne. Nieruchomość, jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl, miała trafić w ręce Archidiecezji Warszawskiej. Tak się jednak nie stało. Rada miasta uchyliła uchwałę dotyczącą przekazania gruntu Kościołowi, a wolski urząd otrzymał decyzję lokalizacyjną dla celu publicznego (czyli szkoły). Ruszyły prace koncepcyjne.

Szkoła na Odolanach to temat, który budzi wśród mieszkańców dużo emocji. Inwestycja jest potrzebna "na już". Setki dzieci z nowych osiedli uczą się na razie głównie w szkole przy ulicy Grabowskiej, która już jest przepełniona, a Odolany to wciąż wielki plac budowy, gdzie przybywa mieszkań i nowych uczniów.

[object Object]
Działka przy Grodziskiej, na której miała powstać szkołaMateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kw/gp

Źródło zdjęcia głównego: Radosław Guzowski Architekt, mat. prasowe

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Platforma Obywatelska decyduje o kandydatach do Parlamentu Europejskiego. Po południu kandydatury ma zatwierdzić Rada Krajowa. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" ze wszystkich okręgów.

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Kto z KO do europarlamentu? Nieoficjalnie: znamy listę "jedynek"

Źródło:
TVN24