Dwa autobusy jak 140 samochodów. Oto dowód

Warszawa

Mobilis GroupDzień bez samochodu

"Mniej samochodów na warszawskich ulicach to mniej stresu, spalin i korków" - twierdzą przedstawiciele jednego z warszawskich przewoźników i przeprowadzają eksperyment z udziałem stu kierowców na parkingu przy ul. Połczyńskiej. Dowód najlepiej widoczny jest z góry.

Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów na koniec 2015 roku w województwie mazowieckim i w Warszawie liczba samochodów osobowych w porównaniu z poprzednim rokiem zwiększyła się odpowiednio o 4,2 proc. i 5,1 proc. Skutek? Korki, nerwy, spaliny.

Z okazji międzynarodowy dnia bez samochodu firma Mobilis (jeden z przewoźników działających na zlecenie miasta) postanowiła w obrazowy sposób wciąż przekonać nieprzekonanych do komunikacji miejskiej. Postawili obok siebie 100 samochodów, z których wysiadło 100 osób i przesiadło się do dwóch autobusów.

Organizatorzy akcji powołują się na Warszawskie Badanie Ruchu z 2015 roku. Według danych jednym samochodem porusza się po warszawskich ulicach średnio 1,3 osoby. Z kolei w dwóch autobusach (9-metrowym i 18-metrowym) zmieści się tyle osób, ile zwykle podróżuje po Warszawie ponad 140 samochodami.

kz/b