Dużo zmian w SKM. 13 grudnia nowy rozkład

Warszawa

ZTMZmieni się rozkład jazdy SKM

Koniec utrudnień związanych z budową tunelu w Międzylesiu oraz wzajemnego honorowania biletów na linii otwockiej. Ale też codzienne kursy pociągów ze Śródmieścia do Wieliszewa. To niektóre zmiany na liniach SKM, które wchodzą w życie 13 grudnia.

Od przyszłej niedzieli nowe rozkłady jazdy Szybkiej Kolei Miejskiej będą obowiązywał dla linii S1, S2, S3 i S9.

S1 wraca do starego rozkładu

Jak zapowiada Zarządu Transportu Miejskiego, w najbliższym czasie na linii otwockiej i pruszkowskiej mają zakończyć się utrudnienia związane z budową tunelu w Międzylesiu. - Prace wejdą w etap, który nie będzie miał wpływu na ruch pociągów. W związku z tym przywrócony zostanie rozkład jazdy sprzed remontu – przypomina ZTM.

Ponadto w porannym szczycie z Otwocka ruszą dwa dodatkowe pociągi Kolei Mazowieckich. Dodatkowe składy odjadą również po południu w kierunku Falenicy.

Pasażerowie korzystają z tej linii muszą się liczyć z powrotem do standardowych rozwiązań biletowych. - 12 grudnia kończą obowiązywać wszelkie nadzwyczajne zasady honorowania biletów na linii otwockiej oraz grodziskiej. W pociągach SKM będą obowiązywały bilety ZTM, a w pociągach KM – bilety KM oraz bilety i uprawnienia wynikające z oferty Wspólny Bilet ZTM – KM (w I i II strefie) – zapowiada zarząd.

Nowy kurs z lotniska

W rozkładzie jazdy linii S2 zostaną wprowadzone jedynie niewielkie zmiany. Pasażerowie będą mogli skorzystać z nowego wieczornego kursu S2. Pociąg odjedzie z Lotniska Chopina do Warszawy Wschodniej o godz. 23.05.

Jak informuje ZTM: - W związku z przedłużającymi się pracami na stacji Warszawa Rembertów, pociągi S2 do końca stycznia 2016 roku będą kursować z pewnymi przesunięciami względem rozkładu podstawowego.

Podstawowa organizacja ruchu na linii mińskiej ma zostać przywrócona od 1 lutego 2016 roku. Na tory mają wrócić pociągi KM rozpoczynające i kończące bieg w Rembertowie. Odciążą one zatłoczone w godzinach szczytu pociągi linii S2.

Do Wieliszewa codziennie

W przypadku linii legionowskiej na rozkład jazdy pociągów SKM największy wpływ będą miały prace przy przebudowie stacji Warszawa Gdańska i remoncie kolejowego mostu Gdańskiego. Z tego powodu ruch pociągów pomiędzy Dworcem Gdańskim a przystankiem Warszawa ZOO będzie w dalszym ciągu odbywał się po jednym torze w obu kierunkach.

- W związku z tym, część pociągów linii S9 będzie miała przesunięte godziny kursowania, a część skończy bieg na przystanku Warszawa ZOO. W związku z lukami w rozkładzie jazdy linii S9 na odcinku Warszawa Zachodnia – Warszawa ZOO, wprowadzone zostaną specjalne zasady wzajemnego honorowania biletów z Kolejami Mazowieckimi – informuje ZTM.

Od 13 grudnia – jako rozwiązanie całoroczne - przywrócone zostanie kursowanie linii S3 na odcinku Legionowo – Wieliszew przez wszystkie dni tygodnia. W rozkładzie jazdy z Wieliszewa, poza pociągami S3, będą 2 poranne kursy S9 (dojazd na 7:00 i 8:00 do Warszawy) oraz powrotne połączenie popołudniowe po godz. 16:00.

Nowością będzie dodatkowy kurs z Legionowa o 7:30 realizowany przez Koleje Mazowieckie, natomiast uzupełniające poranne kursy S9 będą realizowane z Legionowa po 6:00 (do Warszawy ZOO) i po 8:00.

Plany na przyszłość

W 2016 roku, w związku z pracami na kolejowym moście Gdańskim, pasażerowie będą musieli liczyć się ze sporymi zmianami w rozkładzie jazdy linii S9.

W czerwcu 2016 roku przez ok. 2,5 tygodnia zmieniona będzie organizacja linii S3 w związku z planowaną budową tunelu drogowego Trasy Świętokrzyskiej pomiędzy ul. Kawęczyńską a Zabraniecką.

W przyszły roku przewoźnik planuje też okresowe przeglądy składów. - Z tego m.in. powodu część wspomnianych dodatkowych kursów wzmacniających ofertę przewozową na wybranych liniach, uruchamianych będzie na prośbę ZTM przez Koleje Mazowieckie. KM w miarę możliwości wzmocnią zestawienia części swoich pociągów w szczycie przewozowym, aby na obszarze aglomeracji warszawskiej zaoferować możliwie najlepsze warunki podróżowania – zapowiada ZTM.

jb/r