Przygotuj się na:

AWARYJNA NAPRAWA NA PIASTÓW ŚLĄSKICH

Drogowcy w trybie awaryjnym naprawią nawierzchnię ulicy Piastów Śląskich od Żołnierzy Wyklętych do Powstańców Śląskich. Ulica zostanie zamknięta dla ruchu, co oznacza utrudnienia dla kierowców i pasażerów.

Najnowsze

Dużo weekendowych wydarzeń. Świętują Ursynów i Saska Kępa

Najnowsze

tvnwarszawa.pl / materiały prasoweFestiwale, koncerty i parady w weekend

Pogoda niepewna, za to lista imprez, na które można się wybrać w ten weekend całkiem pokaźna. Swoje święto obchodzić będą Ursynów, Saska Kępa i Kolonia Wawelberga. Na Służewcu spotkają się lokalni aktywiści, a w Domu Spotkań z Historią ruszy festiwal Wyłącz System.

Weekend zapowiada się ciepło, choć z przelotnymi deszczami. Taka pogoda z pewnością nie wystraszy amatorów wypoczynku nad Wisłą. Jeśli jednak deszcz uniemożliwi siedzenie nad rzeką, porządną dawkę rozrywki będzie można znaleźć także w innych częściach miasta. Będzie w czym wybierać!

Prognoza pogody na weekend
Prognoza pogody na weekendTVN Meteo Activ

W sobotę na Ursynowie królować będzie reggae i rock’n’roll. Tego dnia przy Kopie Cwila już po raz dwudziesty dzielnica obchodzić będzie swoje święto. Od godz. 11 do 23 dla mieszkańców zorganizowany zostanie rodzinny piknik z miasteczkiem promocyjnym, a o muzyczną atmosferę zadbają artyści, którzy na dwóch plenerowych scenach.

- Na scenie wystąpią Bracia oraz gościnnie Krzysztof Cugowski, Raz Dwa Trzy oraz Vavamuffin. Dodatkową atrakcją jest zaplanowany na głównej scenie występ zespołu Mith, finalisty młodzieżowego konkursu muzycznego Ursynów Music Fest – wylicza wiceburmistrz Ursynowa Łukasz Ciołko.

Świąteczną atmosferę będzie można poczuć także na ulicach. Jak zapowiadają władze dzielnicy, ursynowskie flagi ozdobią tego dnia al. Komisji Edukacji Narodowej.

Wszyscy na Francuską

23 maja świętować będzie również Saska Kępa. Podobnie jak w poprzednich latach, najbardziej barwnymi i rozśpiewanymi miejscami tego dnia będą ul. Francuska, Paryska i pl. Przymierza. O godz. 14 z ronda Waszyngtona ruszy uroczysta parada. Jej uczestnicy przejdą ul. Francuską przed pomnik Agnieszki Osieckiej, gdzie znajdować się będzie mała scena. Tam odśpiewany zostanie hymn imprezy - "Małgośka". Jak zapowiadają organizatorzy, jedną z największych atrakcji będzie możliwość zobaczenia z bliska pucharu Ligi Europy. W ramach trasy Trophy Tour puchar, w godz. 14 - 19 zostanie wystawiony w specjalnym namiocie sferycznym u zbiegu ulic Francuskiej i Berezyńskiej. Dodatkowo podczas prezentacji fani piłki nożnej po raz kolejny będą mieli okazję do spotkania z mistrzami football freestyle. Będą popisywać się swoimi umiejętnościami i poprowadzą warsztaty z żonglerki.

Puchar zawitał także do naszego studia:

Puchar Ligi Europy jest nasz
Puchar Ligi Europy jest naszTVN24

Na brak atrakcji nie będą narzekać jednak nie tylko kibice piłkarscy. Przez cały dzień na Saskiej Kępie odbywać się będą koncerty, happeningi i pokazy teatrów ulicznych. Nie zabraknie też wystaw i karaoke, a wszystko pod hasłem "Na Francuskiej, na Francuskiej".

Utrudnienia dla kierowców

Na czas obchodów z ruchu wyłączone będą ul. Francuska i Paryska, na odcinku od ronda Waszyngtona do Brukselskiej. Zamknięte ulice będzie można ominąć jadąc ul. Saską lub Wałem Miedzeszyńskim. Kierowcy nie będą mogli przejechać także poprzecznymi ulicami: Lipską, Berezyńska, Walecznych, Obrońców, Meksykańską; przejezdna pozostanie ul. Zwycięzców. Utrudnienia zaczną się już w piątek ok. godz. 19 i potrwają do niedzieli do południa.

Tak Saska Kępa świętowała w ubiegłych latach:

Święto Saskiej Kępy
Święto Saskiej Kępy | Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

Święto w kolonii Wawelberga

To jednak nie koniec stołecznego świętowania. W niedzielę, 24 maja, po raz pierwszy swoje święto obchodzić będzie zabytkowa kolonia Wawelberga. O jej historii sięgającej przełomu XIX i XX wieku będzie można dowiedzieć się w czasie warsztatów, wystaw i koncertów.

Na urokliwe podwórko przy ul. Górczewskiej 15 warto zajrzeć od godz. 12 do 17.

Aktywnie i lokalnie w SDK

W sobotę warszawiacy będą mogli spotkać się w Służewskim Domu Kultury przy ul. Bacha 15, gdzie odbędzie się festiwal dla aktywnych mieszkańców. Co będzie się na nim działo?

- Festiwal będzie okazją, aby w tak dynamicznym i rozproszonym mieście, jakim jest Warszawa porozmawiać ze sobą, wymienić się wiedzą i pomysłami, zobaczyć, co i jak robią inni - zachęca do udziału w imprezie Urszula Majewska, zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej. Inicjatywy lokalne, miejsca aktywności lokalnej czy zasady składania wniosków do budżetu partycypacyjnego – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszane będą w czasie festiwalu. Ponadto, specjaliści ze Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej doradzą, jak aktywnie uczestniczyć w życiu lokalnej wspólnoty. Festiwal potrwa od godz. 12 do 18. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Festiwal na cenzurowanym

W weekend rozpocznie się także festiwal Wyłącz System, organizowany już po raz siódmy z okazji rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. W tym roku tematem przewodnim będzie cenzura. Na początek, 23 maja, uczestnicy festiwalu wezmą udział w "ocenzurowanym" spotkaniu w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20. O godz. 17 Tomasz Raczek porozmawia z Andrzejem Wajdą o cenzurze w filmie. Punktem wyjścia do dyskusji będzie "Przesłuchanie" Ryszarda Bugajskiego i rozwiązanie Zespołu Filmowego X. W kolejnych dniach na warszawiaków czekać będą m.in. pokazy filmów, występy artystyczne i rozmowy ze znanymi ludźmi świata kultury, w tym z Anną Szczepańską, Michałem Ogórkiem czy Maksymilianem Rigamontim. Program dopełnią wycieczki piesze i rowerowe, m.in. śladami dawnych "niepokornych" kin studyjnych oraz jednej z najstarszych polskich wytwórni filmowych.

W sumie do 7 czerwca w stolicy odbędzie się ponad kilkadziesiąt wydarzeń, których temat przewodnim będzie cenzura. Pełny program festiwalu znaleźć można na stronie wylaczsystem.pl. Na część spotkań obowiązują zapisy.

Atrakcje szykują się także nad Wisłą - czytaj więcej.

jk/r

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl / materiały prasowe

Pozostałe wiadomości