Duże utrudnienia na kolei: skrócone trasy, zmiany w rozkładach

UMZmiany w kursowaniu pociągów

Od piątku 27 maja do 11 czerwca pociągi SKM linii S3 z Lotniska Chopina będą kursowały tylko do Warszawy Wschodniej. Ciasno może być na linii legionowskiej, bo cały ruch pasażerski przejmie linia S9. Zmiany szykują się także dla pociągów KM i PKP Intercity.

Utrudnienia są związane z trwającą budową trasy Świętokrzyskiej i tunelu pod linią kolejową, pomiędzy stacjami Warszawa Wschodnia a Warszawa Praga.

Szybka Kolej Miejska

Pociągi SKM S3 z lotniska będą dojeżdżać tylko do stacji Warszawa Wschodnia. Na linii SKM S9 będzie obowiązywała trasa: Wieliszew / Legionowo - Warszawa Gdańska - Warszawa Zachodnia.

Jak informuje ZTM, część pociągów jadących z Wieliszewa / Legionowa będzie kończyła kursy na przystanku Warszawa Zoo.

Koleje Mazowieckie

Wybrane pociągi Kolei Mazowieckich linii RL będą obsługiwały trasę Modlin – Warszawa Lotnisko Chopina drogą okrężną (przez Warszawę Wschodnią Towarową). Pasażerowie muszą się liczyć z wydłużeniem przejazdu o około 20 minut. Pozostałe kursy KM RL będą realizowane na trasie skróconej: Warszawa Wschodnia – Warszawa Lotnisko Chopina.

Ponadto część pociągów Kolei Mazowieckich na linii R9 (do i z Nasielska, Ciechanowa i Działdowa) będzie zaczynała i kończyła kursy na przystanku Warszawa Zoo.

PKP Intercity

Na utrudnienia muszą się przygotować podróżni korzystający z usług PKP Intercity. Pociągi kursujące pomiędzy Warszawą a Trójmiastem, Olsztynem i Białymstokiem oraz jadące w kierunku do lub z Wrocławia i Krakowa, będą przejeżdżały przez stację Warszawa Gdańska (z pominięciem stacji Warszawa Zachodnia, Warszawa Centralna i Warszawa Wschodnia).

Przewoźnicy zdecydowali o wzajemnym honorowaniu biletów w czasie utrudnień.

Tunel przyjedzie gotowy

Pod linią kolejową powstanie jedna z trzech przepraw drogowych Trasy Świętokrzyskiej. Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego, tunel zbudowany przy ul. Kawęczyńskiej i Boruty czeka na przewiezienie w docelowe miejsce. Transport odbędzie się za pomocą wózków samobieżnych o wysokiej nośności. Operacja ma potrwać 12 godzin.

W tym czasie zdemontowane zostanie torowisko i fragmentu nasypu. Budowę drugiego z tuneli zaplanowano na wrzesień, pomiędzy dwiema trasami kolejowymi. Trzeci powstaje nieopodal ul. Zabranieckiej, w rozkopanym nasypie kolejowym.

Długość tego odcinka Trasy Świętokrzyskiej to 1,2 km, koszt to 76 mln zł. Wykonawcą jest Strabag.

Po zakończeniu wszystkich modernizacji pociągi z Warszawy do Łodzi mają pędzić z prędkością 160km/h:

Pociągi przyspieszą do 160 km/h
Pociągi przyspieszą do 160 km/hArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

skz/r

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości