Duża akcja służb. 115 policjantów i śmigłowiec w akcji, 16 zatrzymanych

Warszawa

Policja zatrzymała 16 osóbksp
wideo 2/2

Policja zatrzymała 16 osób podejrzewanych między innymi o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, produkcję środków odurzających, handel nimi i włamania. W akcji brało udział ponad 100 funkcjonariuszy, którzy przeszukali 34 miejsca.

"Policjanci ustalili, że grupa składająca się zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn, w różnym przedziale wiekowym, uczestniczyła w nielegalnym obrocie heroiną, kokainą, marihuaną, amfetaminą i mefedronem" - informuje stołeczna policja.

"Dodatkowo z posiadanych informacji wynikało, że osoby zamieszane w ten proceder mogły brać również udział w dokonywaniu innych przestępstw, w tym m.in. handlu bronią, rozbojach, wymuszeniach rozbójniczych i włamaniach" - wyliczają funkcjonariusze.

115 policjantów w akcji, 16 osób zatrzymanych

Zatrzymania miały miejsce w poniedziałek rano. 115 policjantów przeszukało łącznie 34 miejsca w Warszawie i okolicy.

W akcji brali udział m.in. funkcjonariusze z Wołomina, Warszawy, Centralnego Biura Śledczego Policji, Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej i antyterroryści. Wykorzystano także śmigłowiec Komendy Głównej Policji.

"Zatrzymanych zostało 16 osób w wieku od 29 do 61 lat. W trakcie prowadzonych czynności policjanci zabezpieczyli ponad 40 tysięcy złotych, 1000 euro, 510 funtów brytyjskich oraz wartościowe zegarki i telefony komórkowe" - informują policjanci.

Zatrzymane osoby zostały umieszczone w policyjnych celach.

Próbował uciec, trafił do szpitala

Jedna z osób - jak podają funkcjonariusze - trafiła do szpitala po tym, jak próbowała uciec, skacząc z okna budynku. Mężczyznę zarejestrowała kamera pobliskiego monitoringu. Nie miał na sobie ubrania. "Została mu udzielona niezbędna pomoc medyczna przez wykwalifikowanego w tym zakresie policjanta, który brał udział w realizacji" - podkreślają policjanci.

Już w dniu zatrzymania (czyli w poniedziałek) wobec sześciu osób sąd, na wniosek Prokuratora Okręgowego Warszawa Praga, zastosował tymczasowy areszt i poręczenia majątkowe w kwotach od 20 do 250 tysięcy złotych. Dwie inne osoby objęto dozorem policyjnym (jeden z poręczeniem majątkowym na kwotę 20 tysięcy złotych).

"Zatrzymane osoby podejrzane są o udział w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancjami psychotropowymi oraz o posiadanie ich w miejscu zamieszkania, za co zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii może grozić kara od dwóch do 12 lat pozbawienia wolności" - podają w komunikacie funkcjonariusze.

Niewykluczone kolejne zatrzymania

Poniedziałkowe zatrzymania były kolejnymi w tej sprawie. Już czerwcu i wrześniu ubiegłego roku, a także w lutym bieżącego roku zatrzymanych zostało ponad 100 osób.

Jak wyliczają policjanci, 63 osoby trafiły do tymczasowego aresztu, a wobec dziewięciu sąd zastosował dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe. "Funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli wówczas, m.in. broń palną oraz amunicję, półprodukty służące do produkcji środków odurzających oraz heroinę, kokainę i mefedron, znaczne ilości gotówki oraz biżuterię i wartościowe zegarki" - czytamy w komunikacie.

Całe śledztwo dotyczy działalności grupy przestępczej, która co najmniej od 2011 roku wprowadziła do obrotu na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego nie mniej niż 400 kilogramów środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci heroiny, kokainy, marihuany, amfetaminy i mefedronu. Grupa ta zajmowała się również produkcją amfetaminy i marihuany oraz handlem bronią.

Sprawa ma charakter rozwojowy i nie są wykluczone kolejne zatrzymania.

Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | 115 zaangażowanych policjantów, 16 zatrzymanych osób
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | ksp
Policja zatrzymała 16 osób | 115 zaangażowanych policjantów, 16 zatrzymanych osób

kw/b