Drugie podejście do poszerzenia strefy płatnego parkowania

Warszawa

fot. TVN24

Szykuje się kolejne podejście rady miasta do rozszerzenia strefy płatnego parkowania m.in. o Muranów. Przed dwoma miesiącami samorządowcy sprawą się nie zajęli, bo ratusz postanowił wprowadzić poprawki do projektu. A to oznacza, że nowe parkomaty mają pojawić się pół roku później niż planowano. - Jest szansa, że strefa zostanie poszerzona szybciej - mówi z kolei rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Plan był taki: radni miasta zatwierdzają nowe granice strefy w czerwcu tego roku, a zmiany wchodzą w życie w październiku 2012 r. Punkt został jednak zdjęty z obrad, bo władze miasta chciały wprowadzić poprawki do projektu (chodzi m.in. o dodanie małego obszaru w rejonie ulic Parkowej i Belwederskiej).

Muranów, Wola, Ochota, część Pragi

To oznacza, że sieć nowych parkometrów ma opleść Muranów, Nowolipki (czyli wolską część Muranowa), cały Mirów, fragment Ochoty wzdłuż Wawelskiej i część Pragi Północ, ale dopiero pod koniec marca 2013 – przynajmniej taki zapis znalazł się w projekcie uchwały, którym mają się zająć w czwartek radni miasta.

Może być szybciej, jeśli zima będzie lekka

O możliwym opóźnieniu pisaliśmy już pod koniec czerwca. Wszystko dlatego, że przygotowanie strefy zajmuje około 16 miesięcy. W grę wchodzi wprowadzenie nowej organizacji ruchu, ogłoszenie przetargu, a także zakup i ustawienie parkomatów. Jeżeli radni zdecydują się rozszerzyć strefę na sesji w czwartek 25 sierpnia, to 16 miesięcy mija na przełomie lat 2012/13, czyli w zimie. A pogoda może stanąć na drodze drogowców.

- Wszystko zależy od tego, jak intensywne będą opady śniegu - mówi Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Jest szansa, że uda nam się rozszerzyć strefę wcześniej niż w marcu 2013. Ale czy tak będzie? Czas pokaże - dodaje.

Jak mówi, wszystko zależy od tego, czy będą opóźnienia w pracy albo protesty w czasie przetargów. Dużo będzie zależało również od producentów parkomatów. - Zawsze lepiej mieć trochę czasu w zapasie niż później mieć opóźnienia - zaznacza Sobieraj.

"Nie" dla podwyżki

Ratusz zapewnia, że nie będzie na razie wnosił o wzrost opłat abonamentowych dla osób mieszkających w granicach strefy. W czerwcu warszawiaków zelektryzowała informacja o planowanej podwyżce z 30 zł rocznie na 25 miesięcznie. Władze miasta zapowiedziały później, że wzrost opłat odkładają w czasie.

ran/mz