Drugi dzień Szczytu Noblistów. Przyjedzie Gorbaczow?

Warszawa

Laureaci pokojowej Nagrody Nobla podczas drugiego dnia organizowanego w Warszawie szczytu mają dyskutować m.in. o sprawiedliwości społecznej oraz o prawach człowieka. Wciąż nie wiadomo, czy w stolicy pojawi się były prezydent ZSRR, Michaił Gorbaczow.

II Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla rozpoczął się w poniedziałek rano w Pałacu Kultury i Nauki pod hasłem: "Solidarność dla pokoju - czas działać".

Do Warszawy przybyli m.in. Dalajlama XIV, Lech Wałęsa, Szirin Ebadi i Frederik Willem de Klerk. Nie przyjechał ze względów zdrowotnych Michaił Gorbaczow. Organizatorzy spotkania liczą na jego obecność na sesjach zaplanowanych na wtorek i środę.

Szczyt otworzyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W imieniu polskiego parlamentu noblistów powitała marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Największą furorę wśród mediów zrobiła znana hollywoodzka aktorka, Sharon Stone.

Mikrokredyty z Bangladeszu i Syria

W pierwszej z wtorkowych sesji zatytułowanej "Usłyszcie nas! Nierówności a sprawiedliwość społeczna" udział wezmą b. prezydent Lech Wałęsa oraz Muhammad Yunus (twórca systemu mikrokredytów z Bangladeszu, Nobel z 2006 r).

Na 10.30 w Sali Marmurowej PKiN zaplanowano konferencję z udziałem Mairead Maguire oraz Siostry Agnes-Mariam de la Croix. Pierwsza to działaczka pokojowa z Irlandii Północnej (pokojowy Nobel 1976). Razem z matką przełożona karmelitańskiego klasztoru św. Jana będą rozmawiały o sytuacji w Syrii.

Czytaj także na tvn24.pl

kcz/ja