Drożej zapłacimy za wodę

Warszawa

| CURIOUSSOUNDOBJECTS.COMfot. sxc.hu

Miejscy radni zdecydowali - od 30 czerwca zapłacimy więcej za wodę i odprowadzanie ścieków. Zamiast 3,33 zł za metr sześcienny wody - 4,32 zł, a za odprowadzenie ścieków 5,65 zł a nie jak dotychczas - 4,34 zł.

O podwyżce zadecydowały głosy radnych Platformy Obywatelskiej, zarówno PiS, jak i SLD były przeciw. Podczas dyskusji o podwyżkach opozycja przekonywała, że jest to kolejne, po podwyżkach cen biletów, sięganie do kieszeni warszawiaków. Głosowanie było imienne.

Według planów Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji podwyżki mają wejść w życie już od 30 czerwca. Wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków zapowiedział jeszcze w marcu Leszek Drogosz, dyrektor biura infrastruktury w ratuszu, przy okazji dyskusji radnych nad przyjęciem wieloletniego planu inwestycyjnego MPWiK. Wtedy jednak nie była znana skala podwyżek.

Teraz już wiadomo: za metr sześcienny wody i ścieków zapłacimy ponad dwa złote więcej. Podwyżka będzie dotyczyć nie tylko mieszkańców samej Warszawy, drożej będzie też w Michałowicach, Nieporęcie, Raszynie, Serocku, Wieliszewie oraz Piastowie i Pruszkowie.

Inwestują i potrzebują pieniędzy

MPWiK potrzebę podwyżki uzasadnia m.in. koniecznością inwestowania w infrastrukturę wodociągową, aby zapewnić odbiorcom odpowiednia jakość wody oraz oczyszczanie 100 proc. ścieków komunalnych przed ich odprowadzeniem do Wisły. Wzrost kosztów związany jest również przyjęciem do eksploatacji w 2010 roku nowych obiektów, w tym przede wszystkim znajdujących się na terenie Zakładu Wodociągu Centralnego oraz Zakładu Wodociągu Północnego.

ec