Drożej za ogródki stragany, reklamy i kioski

Warszawa

| SIDfot. TVN Warszawa

Kioskarze, kupcy i właściciele małej gastronomii– wszyscy zapłacą więcej (nawet o 80 procent) za zajęcie pasa drogi, a właściwie chodnika. Już na czwartkowym posiedzeniu Rady Warszawy Ratusz chce przeforsować wzrost opłat naliczanych od metra kwadratowego za dzień. – To zakamuflowana podwyżka podatków, my jej nie poprzemy – mówi szef klubu Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta Maciej Wąsik.

Projekt uchwały wprowadzającej podwyżki zaprezentowano radnym na komisji rozwoju gospodarczego. Konieczność jej wprowadzenia uzasadniono faktem, że od 1994 roku nie było wzrostu opłat.

Kto zapłaci więcej?

Podwyżka dotyczy wszystkich , którzy w jakikolwiek sposób zajmują grunt znajdujący się w tzw. pasie drogi: są to chodniki, przejścia podziemne i same jezdnie, które często zajmują np. ekipy budowlane. To nie wszystko, opłata dotyczy również tych przedsiębiorców , którzy mają przydrożne reklamy.

I tak np. kioskarze, obecnie płacą (w zależności od kategorii drogi: gminna, powiatowa, krajowa) od 0, 40 zł/mkw do 1,40 zł/mkw za dzień, po wejściu w życie uchwały będą musieli zapłacić od 0,80 zł/mkw do 1,60 zł/mkw. Wysokość opłaty będzie również zależna od tego jaki procent chodnika zajmie przedsiębiorca – 20, 50 czy 100 proc.

Najdrożej: gry, znicze, zakłady

Najwyższe stawki – 10 zł za dzień , tak jak doptychczas, mają obowiązywać wszystkich, którzy sprzedają znicze i kwiaty w rejonie cmentarzy przy okazji Dnia Wszystkich Świętych. Taka sama stawka dzienna będzie( 10 zł) dotyczyła targowiska , na których znajdują się salony gier, punkty przyjmujące zakłady bukmacherskie i wzajemne. Właściciele gródków piwnych zapłacą od 1,2 zł/mkw do 2,50 zł/mkw za dzień.

Radni podzieleni

Już teraz wiadomo, że projekt poprze Platforma Obywatelska. Przeciwne podwyżkom jest Prawo i Sprawiedliwość. - Jest to zakamuflowana podwyżka podatków dla drobnych przedsiębiorców. Mam tu na myśli kioskarzy, kwiaciarzy, właścicieli punktów gastronomicznych. My jako Prawo i Sprawiedliwość sprzeciwiamy się tej podwyżce i dziwimy się radnym Platformy Obywatelskiej, którzy w swoim programie wyborczym mają obniżkę podatków a działają odwrotnie- mówi Maciej Wąsik, szef klubu Prawa i Sprawiedliwości.

Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej o proponowanej podwyżce będą dyskutować na środowym posiedzeniu klubu. - Przeanalizujemy projekt i zastanowimy się czy go poprzeć czy nie. Generalnie jesteśmy przeciwni podwyżkom, które uderzają w małych przedsiębiorców - tłumaczy Sebastian Wierzbicki(SLD), wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

ec/par