Drożej też za jazdę na gapę

Warszawa

fot. tvnwarszawa.pl

Część pasażerów odgraża się, że po podwyżce będą jeździć na gapę. Mogą za to słono zapłacić. Wraz z podwyżką cen biletów wzrastają też tak zwane "opłaty dodatkowe".

- Opłata dodatkowa za przejazd bez odpowiedniego dokumentu przewozu stanowi 50-krotność ceny biletu jednorazowego normalnego, obowiązującego wyłącznie w strefie 1 – czytamy w Taryfie Przewozowej uchwalonej przez Radę Warszawy. Oznacza to, że za jazdę na gapę zapłacimy od dziś nie 140, a 180 zł.

Jeżeli będziemy używać biletów ulgowych, a nie będziemy mieć ważnego i uprawniającego do zniżki dokumentu, kara wyniesie 40-krotność biletu normalnego, czyli 144 zł.

Czy w pierwszy dzień po podwyżce będzie więcej kontroli? Rzecznik ZTM Igor Krajnow nie chciał odpowiedzieć na to pytanie.

Coraz drożej

Od 1 stycznia 2013 bilety będą jeszcze droższe. Wzrosną więc i opłaty dodatkowe. Po Nowym Roku, jeżeli zostaniemy złapani na jeździe bez biletu, przyjdzie nam zapłacić 220 zł. Za brak uprawnień do zniżek: 176 zł.

W 2014 roku będzie jeszcze drożej: odpowiednio 240 zł i 192 zł.

U kontrolera taniej

Rzecznik ZTM, przypomina, że karę można zapłacić od razu u kontrolera. Dostaniemy wówczas 40% zniżki. Jeżeli opłatę dodatkową uiścimy przed upływem 7 dni, bonifikata wyniesie 30%.

Zobacz, jak zmienią się ceny biletów na przestrzeni najbliższych lat

wp//mz