Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Dron nad rządowymi budynkami. Zatrzymany obywatel Rosji

Warszawa

TVN24Dron nad rządowymi budynkami

Funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu zatrzymali obywatela Rosji, który sterował dronem latającym nad kancelarią premiera i Belwederem - dowiedział się tvn24.pl. Sprawą zajmuje się teraz policja i Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Według naszych informacji drona krążącego w okolicach KPRM, Belwederu i siedziby Ministerstwa Obrony Narodowej zauważyli funkcjonariusze BOR w poniedziałek w godzinach porannych. Wkrótce udało im się namierzyć mężczyznę, który nim sterował.

- Siedział w porsche cayenne przy ulicy Bagatela. Auto było na rosyjskich numerach, a on wylegitymował się rosyjskimi dokumentami - mówi jeden z naszych rozmówców, zastrzegając sobie anonimowość.

Według naszych informacji zatrzymany został przekazany stołecznej policji oraz Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Śledczy skupiają się teraz nad wyjaśnieniem, jaki był cel działania mężczyzny oraz jakie materiały gromadził sterowany przez niego dron.

Co nagrał dron?

Stołeczna policja potwierdza zatrzymanie jednego obcokrajowca. - Prowadzimy postępowanie, jest na wstępnym etapie. W tej chwili możemy mówić o złamaniu zapisów prawa lotniczego - mówił rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek.

- Początek tych zdarzeń to informacja przekazana do policji przez funkcjonariuszy BOR-u około 9 rano. Ci, pełniący służbę w rejonie Alej Ujazdowskich zwrócili uwagę na drona, później ustalili operatora tej maszyny. Mężczyzna po przybyciu patrolu policyjnego został zatrzymany i przewieziony do jednostki policji, gdzie trwają czynności procesowe - relacjonował Mrozek.

W rozmowie z TVN24 potwierdził, że dron wyposażony był w kamerę wideo. Śledczy będą ustalać, co udało mu się nagrać.

- Czynności prowadzone są pod kątem naruszenia przepisów ustawy prawo lotnicze, ustawy, która w artykule 212 wyraźnie precyzuje, że na terenie objętym zakazami bądź ograniczeniami lotów używanie tego typu maszyn jest zabronione i zagrożone karą nawet 5 lat pozbawienia wolności - podsumował rzecznik stołecznej policji.

Dron latał nad kancelarią premiera
Fakty TVN

CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL

Robert Zieliński, Maciej Duda /PAP/md/b