Drogowskazy z poślizgiem. Będą, ale dopiero za kilka miesięcy

Warszawa

ZDMTakie będą nowe oznaczenia

Nowe podświetlane oznaczenia w przejściach podziemnych miały pojawić się jeszcze w listopadzie. ZDM musiał jednak rozpisać nowy przetarg na wykonawcę, co opóźniło zmiany. Na drogowskazy musimy poczekać aż do czerwca przyszłego roku.

O nowych tablicach pisaliśmy na tvnwarszawa.pl w lipcu. Wtedy bowiem Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął poszukiwania firmy, która takie oznaczenia zainstaluje. Przetarg jednak unieważniono. - Wpłynęły dwie oferty. Jedna przekraczała nasz budżet. Natomiast w przypadku drugiej wezwaliśmy oferenta do uzupełnienia dokumentacji, czego nie uczynił - mówi nam Paweł Olek z wydziału prasowego ZDM.

Konieczne było rozpisanie nowego przetargu.

W poniedziałek Zarząd otworzył koperty z ofertami. Zgłosiło się sześć firm. "Mieszczą się one w przedziale pomiędzy 186 a 315 tys. złotych brutto. Kwota, którą zaplanowaliśmy na wykonanie zadania to 290 tys. zł brutto. Trwa analiza złożonych ofert. Wybrany wykonawca będzie miał czas na wykonanie i montaż kasetonów informacyjnych do 30 czerwca 2017 roku" – informują na stronie internetowej pracownicy ZDM.

217 tablic

Nowe oznaczenia pojawią we wszystkich 38 przejściach podziemnych administrowanych przez ZDM. Łącznie będzie to 217 podświetlanych tablic. Najwięcej w tunelach pod Rondem Dmowskiego (44 szt.) i rondem Czterdziestolatka (28 szt.).

Kasetony pojawią się nie tylko w centrum, ale też np. w podziemiach pod rondem Waszyngtona (w okolicy Stadionu Narodowe), na ul. Jagiellońskiej (przy FSO), na skrzyżowaniu ulic Rzymowskiego i Puławskiej oraz na Dolince Służewieckiej, w okolicy ul. Koncertowej (pełna lista poniżej).

Zgodnie z projektem, kasetony będą miały wysokość 18 cm i długość od 1 do 3 m. "Będą wskazywać drogę na przystanki komunikacji miejskiej, stacje metra, SKM i WKD, wraz z informacją o kierunku jazdy" – zapowiada ZDM.

Wskażą bankomat i toalety

Na tabliczkach pojawią się też strzałki, które wskażą na jaką ulicę prowadzą poszczególne wyjścia z podziemi i pokierują do ważnych obiektów (np. do Pałacu Kultury). "Znajdziemy też informację o tym, gdzie szukać toalety, bankomatu, windy lub pochylni dla niepełnosprawnych" - czytamy w komunikacie.

Nowe oznaczenia zostały zaprojektowano przez Towarzystwo Projektowe. Będą stanowić integralną część obowiązującego w Warszawie Miejskiego Systemu Informacji.

Pełna lista lokalizacji, na których pojawią się oznaczenia:

CZYTAJ TAKŻE: Jak zaparkować w centrum? Wolne miejsca wskaże aplikacja:

Aplikacja Smart Parking pokaże wolne miejsce parkingowe
Marcin Chłopaś / tvnwarszawa.pl

kw/sk