Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE DROGOWYM

Szóstego grudnia weszły w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Drogowcy kontra "potykacze". "Usunęliśmy 600 takich reklam"

Warszawa

ZDM usunęło potykacze | ZDM
ZDM usunęło potykacze | ZDM
ZDM usunęło potykacze | ZDM
ZDM usunęło potykacze | ZDM
ZDM usunęło potykacze | ZDM
ZDM usunęło potykacze | ZDM

Brzydkie, prowincjonalne i wciąż się mnożą. "Potykacze" to jedne z najbardziej uciążliwych nośników reklamowych w Warszawie. Zarząd Dróg Miejskich zapewnia, że próbuje z nimi walczyć. "W ostatnich latach spowodowaliśmy usunięcie około 600 takich reklam" - chwalą się drogowcy.

"Potykacze" zabierają miejsce pieszym, zaśmiecają przestrzeń publiczną, przeszkadzają osobom niepełnosprawnym i rodzicom z wózkami.

"Nie wydajemy pozwoleń"

"Nie wydajemy pozwoleń na ustawienie tego typu reklam. Jednak ze względu na ich dużą liczbę i mobilność usunięcie reklamy przez nasze służby jest ostatecznością. Najmniejsze formaty traktujemy jako mienie porzucone i utylizujemy" - informują drogowcy.

Duże reklamy, na przykład przyczepy trafiają się sporadycznie. Wówczas zostają zabrane do magazynu. Właściciel może je odzyskać po opłaceniu opłat karnych.

16 tysięcy kontroli

Jak informuje ZDM, w ostatnim roku przeprowadził 16 565 kontroli dotyczących różnych obiektów w pasie drogowym. Drogowcy skontrolowali 6097 reklam wszystkich rodzajów, 3688 zostało usuniętych.

"Dzięki naszym działaniom udało się też spowodować usunięcie 36 konstrukcji nośnych po reklamach. W stosunku do podmiotów, zajmujących pas drogowy bez naszej zgody, wszczęto 721 postępowań administracyjnych oraz wystawiono 768 decyzji, nakładających kary administracyjne" - wyliczają drogowcy.

ZDM walczy też z nielegalnymi budami. Z różnym skutkiem, tej na Mokotowie nie powinno być od 10 lat:

Brzydki i nielegalny
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

ło/b