Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Drobnoustroje, bakterie, grzyby. Sanepid ostrzega przed fontannami

Warszawa

Kąpanie w fontannach grozi chorobami przewodu pokarmowego, skóry i oczu - przypomina warszawski Sanepid. Osoby, które w ten sposób szukają ochłody, mogą też zostać ukarane mandatem.

Pomimo ostrzeżeń, wielu warszawiaków, którym doskwierają upały, chłodzi się w miejskich fontannach.

Drobnoustroje, bakterie, grzyby

- Fontanny to element dekoracji miast, nie są przeznaczone do kąpieli. W fontannie namnażają się drobnoustroje, bakterie salmonelli, grzyby, jaja pasożytów odzwierzęcych. Im jest cieplej, tym więcej bakterii. Kąpiel w fontannie może okazać się niebezpieczna dla zdrowia- powiedział w środę PAP Wiesław Rozbicki z warszawskiego Sanepidu.

W ciągu ostatnich trzech dni do straży miejskiej w Warszawie wpłynęły trzy zgłoszenia o kąpieli w fontannie. Wszystkie zakończono pouczeniem, choć za kąpiel w fontannie grozi nawet 250 zł mandatu. - Jednak jest to ostateczność, zwykle wystarczają prośby o wyjście z wody. Kiedy obok fontanny przechodzi strażnik miejski, ludzie z reguły sami wychodzą. Nie ma konieczności zwracania im uwagi- poinformowała Jolanta Borysewicz z biura prasowego stołecznej straży miejskiej.

Uwaga na słońce

Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30 st. C, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy chronić przed słońcem dzieci, osoby starsze i chore informuje PAP.

GIS radzi, by osoby, które w godz. 10-16 przebywają poza budynkami, postały w cieniu. W tym czasie trzeba też ograniczyć spacery, szczególnie z dziećmi. Konieczne jest noszenie nakrycia głowy. Ubrania powinny być luźne, bawełniane, w jasnych kolorach. Osoby, które nie mogą zostać w domach, powinny jak najczęściej wchodzić do chłodnych, klimatyzowanych pomieszczeń. Konieczne są także regularne chłodne kąpiele lub prysznice.

W czasie upałów trzeba pić dużo wody i soków owocowych. Należy unikać picia alkoholu.

Osoby, które będą odczuwać ból, zawroty głowy, osłabienie, nudności, wymioty, kurcze mięśni (zwłaszcza brzucha i nóg) powinny zgłosić się do lekarza.

Według prognoz synoptyków w najbliższych dniach w wielu regionach Polski temperatura może przekraczać 30 st. C.

TAK WARSZAWIACY BAWILI SIĘ W MAJU PODCZAS POKAZU FONTANN NA PODZAMCZU:

Fontanny okazały się hitem
TVN24

PAP/su//ec