Dopisali dialogi do starych kronik. Nowy trailer filmu "Powstanie Warszawskie"

Warszawa

MPWNowy zwiastun filmu

"Powstanie Warszawskie" to pierwszy na świecie film fabularny zmontowany w całości z autentycznych, choć pokolorowanych, kronik filmowych. Twórcy udostępnili minutowy trailer wraz z dialogami, które będzie można usłyszeć w filmie.

"Zobacz jakie ujęcie. Wojna jak ta lala"; "Trzeba to pokazać. Jak inaczej będą wiedzieli, jakie było to Powstanie?" – mówi bohater filmu "Powstanie Warszawskie".

Choć na ekranie zobaczymy tylko stare kroniki, nie jest to film dokumentalny. Materiały ułożone zostały wokół fikcyjnego scenariusza. Jego autorami są Jan Ołdakowski, Piotr Śliwowski i Joanna Pawluśkiewicz. Autorem pomysłu na fabułę jest Jan Komasa, reżyser "Miast44".

6 godzin kronik

Na potrzeby współczesnej produkcji dialogi napisali Joanna Pawluśkiewicz i Michał Sufin. Część dialogów jednak sczytano z ruchu ust powstańców.

W projekt zaangażowani zostali także aktorzy: m.in. Michał Żurawski, Maciej Nawrocki i Mirosław Zbrojewicz, którzy użyczyli swych głosów głównym bohaterom filmu.

Film powstał dzięki nowoczesnej technologii do koloryzacji i rekonstrukcji materiałów audiowizualnych. Jak wyliczają autorzy, do przejrzenia było 6 godzin kronik z czasów Powstania Warszawskiego. Pracowano nad nimi przez 6 miesięcy, 1000 godzin trwały konsultacje kolorystyczne, zrobiono 1200 ujęć i wybrano 112 000 klatek.

Hollywoodzki plakat

Plakat do filmu "Powstanie Warszawskie" zaprojektował grafik Tomasz Opasiński, który pracował przy znanych hollywoodzkich produkcjach, m.in. "Incepcji" i "Ultimatum Bourne'a".

- Zobacz prawdziwy obraz Powstania - taki napis widnieje na plakacie:

Plakat "Powstania Warszawskiego"
mat. prasowe

lata/mz