Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

"Dopiero jak się coś zawali, to możemy ubolewać"

Warszawa

Wiceburmistrz o planach zabezpieczeniaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Jeszcze dwa miesiące temu śródmiejscy urzędnicy planowali... wyburzyć kamienicę przy Poznańskiej, której część zawaliła się ostatniej nocy. Uratował ją wpis do rejestru zabytków. Nie na długo. - Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że się coś zawali - mówi dziś wiceburmistrz Śródmieścia.

Część kamienicy przy Poznańskiej 21 zawaliła się tuż po północy. Od strony podwórza widać ogromną wyrwę w trzykondygnacyjnym budynku. Ale losy tego budynku ważyły się od dłuższego czasu. Przypomnieli o tym społecznicy z organizacji "Kamień i co?", która zajmuje się historycznymi budynkami w stolicy.

"Nagle zawaliła się ściana"

"Bój o Poznańską 21 trwa przez dobre kilkanaście lat. W ostatnim czasie rozdmuchiwaliśmy sprawę, gdy ZGN (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami – red.) Śródmieście miał zamiar ją rozebrać i szukał w tym celu oferentów w przetargu. Ostatecznie Stołeczny Konserwator udał się na miejsce i wydał decyzję o przemurowaniu kamieniczki "od podstaw". Następnie MWKZ wpisał obiekt do rejestru zabytków. Stała tak opuszczona i gdy wpisano ją do rejestru nagle zawaliła się ściana" – napisali na Facebooku.

Sprawdziliśmy: ZGN Śródmieście rzeczywiście wpisał w planach na ten rok rozbiórkę budynku przy Poznańskiej 21.

Ogłosił też przetarg na "opracowanie dokumentacji projektowych oraz Specyfikacji Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych na rozbiórkę dwóch budynków zlokalizowanych przy ul. Poznańskiej 21 w Warszawie wraz z zagospodarowaniem terenu po rozbiórce".

16 kwietnia rozstrzygnięto postępowanie. Wygrała firma Studio Budowlane UNITY, za swoje prace chciała ponad 30 tysięcy złotych.

Później nastąpił jednak zwrot, o którym napisali społecznicy. Wojewódzki konserwator zabytków poinformował 21 maja, że wpisuje budynek do rejestru zabytków "z uwagi na zachowane wartości historyczne i naukowe" budynku pochodzącego z XIX w.

"Oczywiście, że zagraża"

Minęło kilka dni i… ZGN unieważnił postępowania dotyczące rozbiórki. Czy stan budynku zagraża bezpieczeństwu mieszkańców i osób przebywających na Poznańskiej?

- Gdyby nie zagrażał, to by się nie zawalił. Oczywiście, że zagraża, w związku z tym został wygrodzony. Część od podwórka była wygrodzona wiele miesięcy temu, bo wszyscy zdawali sobie sprawę, że ta część jest w najgorszym stanie. Część, fasada główna od Poznańskiej, również została wygrodzona wczoraj. Wiemy, że jest w bardzo złym stanie budynek, tego typu budynków jest w Warszawie niestety dużo, które wymagają ogromnych nakładów, ewentualnie zburzenia – powiedział naszemu reporterowi we wtorek rano Wojciech Matyjasiak, wiceburmistrz Śródmieścia.

Dodał, że ZGN zlecił projekt zabezpieczenia budynku - koszt to około stu tysięcy złotych. - Ale tu brakuje czasu. Miesiąc temu tę decyzję konserwator podjął (dotyczącą wpisu do rejestru zabytków – red.), więc procedury zamówień publicznych, które w Polsce obowiązują niestety, dotyczą również tego budynku. Ustawa o zamówieniach publicznych nie przewiduje takich sytuacji. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, że się coś zawali. Dopiero jak się coś zawali, to możemy ubolewać, że to się stało. Jakbyśmy wiedzieli, to byśmy wcześniej coś robili – przekonywał Matyjasiak.

Jego zdaniem, Poznańska 21 to przykład jakich wiele w Warszawie, gdzie "z uwagi na brak środków finansowych nie są wykonywane prace". - I jeżeli jest wpisywany do rejestru zabytków, to trzeba znów finansować kosztowne prace remontowe, a jeżeli nie jest wpisywany, to należy budynek raczej wyburzyć – ocenił Matyjasiak.

Niezbędne prace

W południe do sprawy odniósł się stołeczny konserwator zabytków. Na podstawie oględzin wspólnie z ZGN ustaliliśmy niezbędny zakres prac, który - po uprzątnięciu terenu i zabezpieczeniu - zakłada przemurowania zagrożonych fragmentów i położenie nowych stropów. Do takiego zakresu (a nie rozbiórki) będziemy nakłaniać PINB (nadzór budowlany - red.)" - napisał Michał Krasucki na Facebooku.

Doprecyzował, że prezydent Warszawy nie odwoływała się od decyzji o wpisie do rejestru zabytków. "A dziś wspólnie z zarządem podjęła decyzję o pilnym przystąpieniu do remontu" - podkreślił.

Zawalona kamienica na Poznańskiej | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zawalona kamienica na Poznańskiej | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zawalona kamienica na Poznańskiej | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zawalona kamienica na Poznańskiej | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zawalona kamienica przy Poznańskiej 21 | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Zawalona kamienica przy Poznańskiej 21 | Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

ran/r