Doniosą na Gronkiewicz-Waltz do prokuratury? "Jeśli nie zwolni prof. Chazana"

Warszawa

TVN24Konferencja SLD

Szef stołecznego SLD ponownie zaapelował do prezydent Warszawy o odwołanie profesora Chazana. – Jeśli tego nie zrobi, złożymy zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz – powiedział Sebastian Wierzbicki.

Na konferencji prasowej w Sejmie Wierzbicki przyznał, że prawnicy sojuszu sprawdzają, czy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo. – Pani prezydent toleruje na stanowisku dyrektora szpitala, który złamał prawo. Tak przynajmniej wynika z kontroli przeprowadzonej przez rzecznika praw pacjenta czy resort zdrowia – powiedział Wierzbicki.

- Jeżeli pani prezydent nie odwoła profesora, to nie wykluczamy, że złożymy doniesienie do prokuratury na Hannę Gronkiewicz-Waltz – doprecyzował Wierzbicki w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl.

I dodał: - prezydent tolerując łamanie prawa, jednocześnie staje się za jego łamanie współodpowiedzialna.

Z kolei wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich powiedział, że w tej sprawie prezydent musi się zdecydować. – Albo kontynuowanie obrony profesora Chazana, albo działalność zgodna z prawem. Trzeciej możliwości nie ma – przekonywał wicemarszałek.

Odmówił aborcji

Prof. Bogdan Chazan, dyrektor szpitala św. Rodziny w Warszawie, powołując się na konflikt sumienia, odmówił kobiecie z Warszawy wykonania aborcji w 25. tygodniu ciąży. Dziecko - według diagnozy - z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu, umrze zaraz po narodzeniu.Dyrektor nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Sprawę pierwszy opisał tygodnik "Wprost". Wniosek o odwołanie profesora ze stanowiska dyrektora złożył już 30 maja szef stołecznego SLD, Sebastian Wierzbicki. Sojusz zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora.

Deklaracja wiary

Chazan jest jedną z ok. 3 tysięcy osób związanych ze służbą zdrowia, które podpisały deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem. Inicjatorką deklaracji była dr Wanda Półtawska, lekarka i przyjaciółka papieża Jana Pawła II.

bf/ran