Donald i Melania Trump już w Warszawie. Pierwsze minuty prezydenckiej pary

Warszawa

Wyjście pary prezydenckiejTVN24
wideo 2/6

Dokładnie o 22.15 w środowy wieczór prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Trump wraz z małżonką Melanią spędzi w Warszawie niespełna 16 godzin.

Air Force One z parą prezydencką na pokładzie spodziewany był w Warszawie o godz. 22.15. I dokładnie o tej porze maszyna wylądowała na płycie Lotniska Chopina.

Wcześniej, o 21:46, w stolicy wylądował pierwszy z prezydenckich boeingów, który zwykle również bierze udział w podróżach amerykańskiego przywódcy.

Lądowanie Air Force One
TVN24

Siedem minut później do samolotu podstawiono schody, a przed nimi rozwinięto czerwony dywan. Po kolejnych czterech minutach - dokładnie o 22.26 Donald Trump i pierwsza dama Melania Trump pojawili się w drzwiach prezydenckiego samolotu. Krótko po nich wyszła Ivanka Trump, córka prezydenta oraz jej mąż Jared Kushner, który jest nie tylko prezydenckim zięciem, ale również doradcą.

W powitaniu na lotnisku brali udział m.in minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Wyjście pary prezydenckiej
TVN24

Powitanie było krótkie, bo to oficjalne, zaplanowane jest na czwartek. O 22.33 prezydencką limuzyną Cadillac One, nazywana "Bestią" wyjechała na ulice Warszawy.

Kolumna liczyła kilkadziesiąt pojazdów: wozy i motocykle policyjne, karetki, auta agentów Secret Service oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

Samochody przejechały zaplanowaną wcześniej trasą: Żwirki i Wigury, Raszyńską oraz Alejami Jerozolimskimi.

Przejazd ulicami Warszawy
TVN24

Przejazd kolumny obserwowali mieszkańcy Warszawy. Do celu, czyli do hotelu Mariott, gdzie tradycyjnie zatrzymują się amerykańscy prezydenci, "Bestia" dotarła po 10 minutach. O godz. 22.33 limuzyna wjechała do garażu podziemnego w hotelu.

Donald Trump przyjechał do hotelu
TVN24

Przemówi do mieszkańców

W czwartek rano para prezydencka rozpocznie oficjalną część wizyty. Gdy Donald Trump będzie spotykał się z Andrzejem Dudą, pierwsze damy (Melania Trump i Agata Kornhauser-Duda) wspólnie udadzą się między innymi do Centrum Nauki Kopernik.

Tuż po wizycie w Centrum Nauki Kopernik pierwsza dama USA będzie towarzyszyła swojemu mężowi podczas jego wystąpienia na placu Krasińskich. To planowane jest na godzinę 13 i będzie otwarte dla mieszkańców stolicy. Jak pisaliśmy na tvnwarszawa.pl wejście na plac Krasińskich będzie możliwe od 10 do 12.

Prezydent USA odwiedził Polskę na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy. W Warszawie będzie przebywał od 5 lipca wieczorem do 6 lipca. Tego dnia weźmie udział między innymi w szczycie państw Trójmorza, a następnie wygłosi przemówienie.Pierwsza wizyta w Polsce

Para prezydencka w podróż do Polski wyruszyła około godziny 14 z bazy Andrews, znajdującej się na obrzeżach amerykańskiej stolicy. Przed wylotem Donald i Melania Trump krótko stali przed drzwiami do wnętrza samolotu i machali do zgromadzonych wojskowych oraz dziennikarzy.

Specjalnie przebudowany do celu transportu prezydenta USA samolot B747 Jumbo Jet bardzo szybko ruszył w drogę, by po ponad ośmiu godzinach wylądować na lotnisku w Warszawie.

md/pm

Zdjęcie na stronie głównej: PAP/EPA