Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Dom manifest otworzy się na zwiedzających

Warszawa

Jakub Certowicz / Muzeum Sztuki NowoczesnejDom Hansenów można zwiedzać

Dom znanego małżeństwa architektów znalazł się pod opieką stołecznego Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W tym roku budynek czekają prace konserwatorskie, będzie można również zwiedzać jego wnętrza.

Muzeum stało się właścicielem Domu Hansenów w Szuminie (okolice Wyszkowa) pod koniec ubiegłego roku, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To oryginalny drewniany budynek ze spadzistym dachem sięgającym ziemi. Należał do małżeństwa architektów Zofii i Oskara Hansenów, którzy rozpoczęli jego budowę w 1968 roku.

"Przestrzenny manifest"

"Jest uznawany za przestrzenny manifest Formy Otwartej – koncepcji, którą Oskar Hansen uczynił osią swojej twórczości architektonicznej, artystycznej i dydaktycznej. Budynek ma charakterystyczny plan, płynnie łączy wnętrze i zewnętrze, by umożliwiać łatwą adaptację do zmieniających się potrzeb użytkowników" - wyjaśnia muzeum.

Sprawdzał się jako miejsce plenerów Szkoły Architektury z Bergen, a ostatnio także Wydziału Wzornictwa warszawskiej ASP. W 2014 został udostępniony zwiedzającym. Muzeum zapewnia, że będzie umożliwiało korzystanie z walorów architektonicznych budynku poprzez organizowanie warsztatów, seminariów i plenerów artystycznych.

"Dom Hansenów będzie nadal służył refleksji nad sztuką i architekturą" – przekonuje muzeum.

Budowlę w Szuminie można zwiedzać tylko w wyznaczone dni w roku. Kalendarz najbliższych wiosennych i letnich wycieczek organizowanych przez Muzeum ogłoszony zostanie pod koniec marca.

Mapy dostarcza Targeo.pl

CZYTAJ TEŻ O NIETYPOWEJ NADBUDOWIE NA GROCHOWIE:

Inwestorka o projekcie Tomasz Zieliński, Marcin Chłopaś, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

ran/mś