Dokończą II, zaczną III linię metra. Plany ratusza na lata 2021-30

Muri / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)Peron przyszłej linii M3

Dokończenie budowy drugiej linii metra i prace na trzeciej – to priorytety stołecznego ratusza na lata 2021-2030. Wśród ważnych inwestycji są też m.in.: budowa Wału Miedzeszyńskiego do POW czy zakup nowego taboru komunikacji miejskiej.

Ratusz zgłosił do urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego listę projektów z zakresu transportu na lata 2021 - 2030 do tzw. planu wykonawczego do "Strategii Rozwoju Województwa Mazowieckiego do roku 2030".

Dokończyć metro

Dwa największe projekty z listy dotyczą metra. Ratusz chce dokończyć budowę drugiej linii metra między stacjami Powstańców Śląskich, a STP Mory. W planach jest też wytyczenie trzeciej linii podziemnej kolejki ze Stadionu Narodowego w stronę Gocławia.

Ratusz chce kupić także niezbędne pociągi.

Nowe drogi i tabor

Na liście zgłoszonej urzędowi marszałkowskiemu są też inwestycje drogowe. Miasto chce zbudować dalszy ciąg Wału Miedzeszyńskiego od węzła z Południową Obwodnicą Warszawy do południowej granicy miasta. W planach znajduje się też podzielona na etapy budowa trasy Mostu Północnego. Na lewym brzegu rzeki trasa ma połączyć węzeł przesiadkowy Młociny z planowaną ekspresową „siódemką” w kierunku Gdańska. Natomiast na Białołęce ma prowadzić od Modlińskiej do planowanej Trasy Olszynki Grochowskiej. Dzielnica przy okazji tych inwestycji ma zyskać też linię tramwajową.

Ratusz założył też dokończenie budowy obwodnicy śródmiejskiej. W październiku ogłoszono przetarg na odcinek od ronda Wiatraczna do ulicy Radzymińskiej. Na liście projektów na lata 2021-30 zapisano domknięcie obwodnicy Pragi, czyli budowę drogi między Radzymińską a rondem Żaba.

Na liście widnieje również punkt dotyczący zakupu nowego taboru tramwajowego oraz autobusów niskoemisyjnych.

Na razie wstęp

Lista nie zawiera wyliczeń finansowych i nie ma wpływu na projekty w perspektywie finansowej 2014 - 2020.

- Jest to etap tworzenia planu wykonawczego dla Warszawy przyszłości – poinformował w komunikacie ratusz.

Tak ma przebiegać II linia metra:

Plany rozbudowy II linii metragraf. tvn24.pl

W tym roku otwarto centralny odcinek II linii podziemnej kolejki:

Metro ruszyło
Metro ruszyłoTVN24

jb/r

Źródło zdjęcia głównego: Muri / Wikipedia (CC BY-SA 4.0)

Pozostałe wiadomości