Dokąd dojedziesz z Warszawy w mniej niż 22 godziny

TVN Warszawa

emptypipes.orgMapa pokazująca czas podróży koleją po Europie

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu potrzeba by z Warszawy dojechać pociągiem do największych stolic europejskich? Pewien student z Wiednia skonstruował mapę, dzięki której możecie to sprawdzić.

Zastanawialiście się kiedyś ile czasu potrzeba, by z Warszawy dojechać pociągiem do największych stolic europejskich? Pewien student z Wiednia skonstruował mapę, dzięki której możecie to sprawdzić. Mapa pokazuje obszar na jaki możemy dotrzeć pociągiem i krótkim spacerem w określonym czasie. Punkty na mapie do których podróż trwa tyle samo czasu połączone są izochroną, obszary różnią się też kolorami. Jak informuje brytyjski "The Guardian" twórcą mapy jest Peter Kerpedijev, student z Wiednia. Do jej stworzenia wykorzystał bazę danych szwajcarskich kolei.

Mapę możecie znaleźć tutaj Dzięki mapie, umieszczonej na jego stronie internetowej, możemy sprawdzić czas podróży między kilkunastoma stolicami europejskich państw - jest w nich też Warszawa. Tak oto np: podróż z naszej stolicy do Amsterdamu powinna zająć poniżej 12 godzin; z kolei do Paryża dojedziemy w mniej niż 16 godzin.

Jak widać szwajcarska baza danych nie jest kompletna - brakuje w niej wschodniej Europy, Skandynawii oraz Półwyspu Iberyjskiego. Sam autor przyznaje, że czasy dojazdu są tylko przybliżone, jednak narzędzie i tak może być pomocne przy planowaniu podróży po Starym Kontynencie.

jb/