Dochodzenie ws. Czarnego Protestu. Podejrzenie o obrazę uczuć religijnych

Warszawa

TVN24Czarne Protesty odbywały się w całej Polsce

Prokuratura zajmie się zgłoszeniem ws. Czarnego Protestu. Zdaniem ONR, który zgłosił sprawę, podczas jednego z Czarnych Protestów doszło do obrazy uczuć religijnych.

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście wszczęła dochodzenie w sprawie Czarnego Protestu. Przedstawiciele Obozu Narodowo-Radykalnego zawiadomili prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 196 kk, które miało polegać na obrazie uczuć religijnych i znieważeniu przedmiotu czci religijnej.

Transparent z krzyżem

Chodzi o jeden z transparentów, na którym znajdował się krzyż wrysowany w rękę z wysuniętym środkowym palcem wkomponowanym w grafikę przedstawiającą żeńskie narządy rodne.

Jak wynika z zawiadomienia prokuratury, do zdarzenia miało dojść podczas protestu 1 października w Warszawie, jednak rzecznik ONR poinformował, że chodzi o protest, który odbył się 24 listopada. Rzecznik stwierdził też, że takich transparentów było więcej w czasie licznych Czarnych Protestów, natomiast ten szczególnie rzucił się w oczy organizacji.

Czarne Protesty były odpowiedzią na decyzję Sejmu, który 23 września odrzucił projekt liberalizujący przepisy aborcyjne, a do dalszych prac w komisji skierował projekt przewidujący całkowity zakaz i penalizację przerywania ciąży. Ostatecznie on także 6 października został odrzucony.

CZYTAJ TAKŻE NA TVN24.PL

mart/sk