Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Dobry rok "Na Paluchu": ponad 2500 zwierząt ma dom

Warszawa

Shutterstock /zdjęcie ilustracyjneWzrosła liczba adopcji

Dokładnie 1550 psów i 988 kotów znalazło nowe domy i przestało być podopiecznymi największego stołecznego schroniska. – Docenić trzeba pracę "Palucha", który stosuje coraz bardzie innowacyjne pomysły, by promować adopcję zwierząt – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Najważniejsza informacja jest taka, że w Warszawskim Schronisku przy ul. Paluch 2 ubywa zwierząt. Coraz więcej jest za to adopcji.

– Kolejny rok odnotowujemy spadek liczby zwierząt przebywających "Na Paluchu". To dowód, że nasze starania na rzecz przeciwdziałania bezdomności czworonogów przynoszą rezultaty – mówi wiceprezydent Olszewski.

W 2016 roku do schroniska trafiło 2489 psów i 1282 kotów. To o 45 psów więcej niż w 2015 roku (2444), ale o 127 mniej w porównaniu z rokiem 2014. Kotów przyjęto również więcej. W 2015 roku zaopiekowano się 1113 kotami, a w 2014 – 992.

Tysiąc szczęśliwych właścicieli

Mimo to rosnąca liczba adopcji sprawiła, że 31 grudnia 2016 roku w schronisku przebywało jedynie 779 psów i 36 kotów. Równo dwa lata wcześniej było tam 1321 psów i 78 kotów.

W ubiegłym roku aż 1003 psy i 143 koty szybko zostały odnalezione przez właścicieli. Do zupełnie nowych domów trafiło 1550 psów i 988 kotów.

Każde adoptowane zwierzę opuszczające "Palucha" otrzymuje wyprawkę: karmę na pierwsze dni w nowym domu oraz dokumentację medyczną z pobytu w schronisku. - Dodatkowo, dla psów wydawana jest obroża przeciw pasożytom, a od czerwca 2016 r. również adresatka zawierająca numer telefonu właściciela. Adoptujący przez trzy miesiące mogą liczyć na konsultacje behawiorysty, a także stałe wsparcie wolontariuszy – informuje Magdalena Migdał ze schroniska "Na Paluchu".

Więcej wolontariuszy

Liczba tych ostatnich wzrosła ze 180 do 250. Jak informuje stołeczny ratusz, powiększył się zespół medyczny schroniska. Zatrudniono specjalistów do badań i konsultacji (diagnostyka obrazowa, internista-kardiolog), a także personel stanowiący wsparcie dla medyków – technika laboranta oraz techników weterynarii. Pomocy schronisku w dalszym ciągu udzielać będą również lekarze weterynarii z SGGW. Niedawno podpisano stosowne porozumienie w tej sprawie.

Adopcyjny sukces nie byłby możliwy bez działań promocyjnych i edukacji. Podczas spotkań z dziećmi pracownicy opowiadają o swojej codziennej pracy, a także o zachowaniu wobec czworonogów. Te odbywały się nie tylko w schronisku, ale również w szkołach. W placówkach wolontariusze pojawiali się z psami.

Pod koniec roku wydana została gra planszowa "Piesku, szukaj domu". Dzięki niej można dowiedzieć się m.in. jakie miejskie jednostki pomagają zagubionym i porzuconym zwierzętom. Przy okazji gracze poznają właściwy sposób reagowania, gdy zaginie nasz pies lub czyjegoś czworonoga znajdziemy. Gra jest dostępna bezpłatnie w schronisku.

Nowy hymn schroniska

W maju 2016 r. odbył się pierwszy Warszawski Dzień Zwierząt. W zabawie na Polu Mokotowskim organizowanej przez schronisko udział wziął Miejski Ogród Zoologiczny, Eko-Patrol Straży Miejska m.st. Warszawy, Lasy Miejskie-Warszawa oraz liczne fundacje wspierające zwierzęta w mieście. Wtedy też odbyła się premiera "hymnu" schroniska zatytułowanego "Daj mi przyszłość". O wydarzeniu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl.

Jak podaje ratusz, kontynuowana była również akcja "Adoptuj Warszawiaka". W czasie jej drugiej odsłony "Poznaj VIPsiaka" podopieczni schroniska z wolontariuszami pojawili się w wielu charakterystycznych miejscach stolicy.

W ramach działań promocyjnych na pl. Bankowym w grudniu pojawiła się wystawa "Z miłości do zwierząt" przedstawiająca wolontariuszy wraz z ich podopiecznymi. Zdjęcia zostały wykonane przez fotografów-społeczników. Do końca stycznia 2017 r. w tym samym miejscu można oglądać fotografie cyklu "Dałeś mi siebie, dałeś przyszłość".

Remonty i doposażenia

W minionym roku zmieniło się samo schronisko. Doposażono szpital, wymieniono m.in. posadzki w boksach zewnętrznych w trzech pawilonach, wyremontowano dwustumetrowy fragment drogi wewnętrznej. Zainstalowano również telewizję przemysłową na terenie tzw. schroniska tymczasowego oraz zwiększono liczbę kamer w schronisku właściwym.

O tym, jak wygląda "Na Paluchu" można przekonać się nie wychodząc w domu. Na początku 2017 roku udostępniona została wirtualna wycieczka.

Jak podają urzędnicy, skala bezdomności zwierząt stale maleje, a spadające liczby zwierząt przebywających w schronisku to wynik m.in. stałych akcji czipowania oraz sterylizacji i kastracji czworonogów prowadzonych przez miasto. Od 2007 roku do teraz w stolicy zaczipowano niemal 90 tysięcy zwierząt, a od 2012 roku do dziś zabiegom sterylizacji i kastracji poddano ponad 6700 czworonogów.

"Na Paluchu" w ciągu pięciu lat zmniejszyła się o 65%! 31 październiku 2010 roku w schronisku przebywało aż 2299 zwierząt, podczas gdy teraz jest ich tam 815.

Zobacz jak wyglądał dzień otwarty "Na Paluchu":

Dzień otwarty w paluchu
TVN24

skw