Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Dobry rok "Na Paluchu". Mało zwierząt w schronisku

Warszawa

UM WarszawaBasti to jeden z podopiecznych schroniska

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w ubiegłym roku przyjęło 3,9 tysięcy psów i kotów. Do adopcji i do właścicieli trafiło za to prawie 3,8 tysięcy pupilów. Do końca 2017 roku w schronisku pozostało ich 751. - To jest najniższy wynik od 14 lat - powiedział dyrektor placówki Henryk Strzelczyk.

Jeśli chodzi o konkrety - w ostatnim roku do schroniska przyjęto 2531 psów i 1411 kotów. To więcej niż w roku 2016. Jednocześnie dyrektor wspomniał, że wydano 2537 psów, z czego półtora tysiąca do adopcji, a pozostałe psy odebrali ich właściciele. Wydano również 1261 kotów, z czego prawie 1,1 tysiąca do adopcji.

- Dzięki tak aktywnej działalności sylwestra przywitaliśmy razem z 696 psami i 55 kotami. To jest najniższy wynik od 14 lat - podkreślił dyrektor. Dodał, że przez cały rok schronisku pomagało prawie 270 wolontariuszy. Dla porównania, w 2016 roku było ich 190, a w 2015 roku - 160.

Spacery, akcje edukacyjne

Strzelczyk przypomniał także, że schronisko przez ostatni rok organizowało różnego rodzaju wydarzenia zapewniające zwierzętom kontakt z ludźmi, a także namawiające do adopcji zwierząt ze schroniska, m.in. spacery z czworonogami po miniparku przy "Paluchu" i akcję "Adoptuj warszawiaka".

Promowana była również gra edukacyjna, która ma pokazywać m.in., jak zadbać o swojego czworonoga i co zrobić, jeśli ktoś znajdzie czyjegoś psa. - Dzięki takim materiałom edukacyjnym liczba zwierząt odbieranych z naszego schroniska przez właścicieli w ciągu dwóch lat wzrosła z poziomu 22 procent do prawie 42 procent. (...) Ten nasz pupil nie wie, co się stało, dlaczego trafił do schroniska i właściciel tego zwierzęcia nie zastanawia się nad tym, gdzie on jest. Czym krótszy jest czas, tym mniejsza dla niego trauma - powiedział Strzelczyk.

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Warszawie, popularnie określane Schroniskiem "Na Paluchu", zorganizowało w czwartek w Domu Kultury na warszawskich Włochach galę nagród "Przyjaciel Schroniska 'Na Paluchu'". Statuetki przyznawane są osobom i instytucjom, które wyjątkowo wsparły ubiegłoroczną działalność placówki. Nagrody zostały rozdane po raz drugi.

Jedną z akcji schroniska w minionym roku było wydarzenie "Pokochaj staruszka"

Akcja "Pokochaj staruszka" miała zachęcić do adopcji starszych zwierząt
TVN24

PAP/kw/mś