Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Do Wilanowa z relikwiami św. Andrzeja Boboli

Warszawa

centrumopatrznosci.plKopuła gotowa

2 czerwca na przy Świątyni Opatrzności Bożej. Centrum Opatrzności Bożej odbędzie się Święto Dziękczynienia. Wierni będą dziękować Bogu za łaskę wiary. Uroczyście odsłonięta zostanie północna elewacja świątyni.

Tegoroczne święto rozpocznie procesja z relikwiami św. Andrzeja Boboli z okazji 75. rocznicy sprowadzenia do Polski jego relikwii. Na wzór wydarzeń z 1938 roku, ulicami Warszawy przejdzie procesja, która odprowadzi relikwie Traktem Królewskim: z placu Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

Komorowski jak Mościcki

Na pierwszym (od placu Piłsudskiego do Belwederskiej) oraz na końcowym odcinku procesji wiernym ma towarzyszyć metropolita warszawski ks. Kazimierz Nycz. Przed Belwederem do uczestników przemówi prezydent Bronisław Komorowski. To także nawiązanie do wydarzeń z 1938, kiedy ówczesny prezydent Ignacy Mościcki, wyszedł do uczestników pochodu z relikwiami św. Andrzeja Boboli.

O godz. 12 w Wilanowie rozpocznie się msza święta z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia. Eucharystię, pod przewodnictwem kardynała Nycza, koncelebrować będą: ks. Bechara Kardynał Boutros Rai, Patriarcha Antiochii, abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski w Polsce, ks. Franciszek Kardynał Macharski, ks. abp Henryk Hoser z diecezji warszawsko-praskiej, ks. abp Szczepan Wesoły z Rzymu oraz inni biskupi z kraju.

Homilię wygłosi ks. arcybiskup Gerhard Ludwig Müller – prefekt Watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary.

Plac zabaw, gry i koncerty

Po mszy rozpocznie się piknik rodzinny. Na dzieci czekają m.in. gra miejska i plac zabaw. Gościem specjalnym będzie o. Leon Knabit – benedyktyn z opactwa w Tyńcu, przyjaciel Jana Pawła II. Będzie też malowanie na dużym formacie, golf i ścianka wspinaczkowa.

Przed świątynią zagrają Majka Jeżowska, Krzysztof Krawczyk, Wielki Chór Małych Serc, Czerwone Gitary, Zakopower, Angela Gaber. Koncert poprowadzi Dariusz Malejonek i Ewelina Kopic.

Zobaczyć postęp prac

We wtorek władze Centrum Opatrzności Bożej poinformowały, że dzięki ukończeniu prac przy kopule, możliwe jest przejście do kolejnych etapów budowy. Cały czas rozbudowywana jest Aleja Darczyńców, czyli miejsce upamiętniające osoby szczególnie wspierające budowę świątyni. Tabliczek z nazwiskami jest już ponad 400.

– Święto Dziękczynienia będzie wspaniałą okazją do tego, aby zobaczyć, jak postępują prace na budowie. Każdy, kto wesprze budowę świątyni, będzie miał możliwość zwiedzania gotowej kopuły i obejrzenia świetlika. Jesteśmy bardzo wdzięczni za wszelkie wsparcie i pamięć – powiedział Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej.

Obchody Święta Dziękczynienia zwieńczy iluminacja Świątyni Opatrzności Bożej.

SPRWADŹ SZCZEGÓŁÓWY PROGRAM

b//ec

Kard. Nycz: została zakończona budowa kopuły Świątyni Opatrzności Bożej
Tomasz Zieliński /tvnwarszawa.pl