Najnowsze

Do trzech razy sztuka. Zabytkowy fort sprzedany

Najnowsze


Przez pół roku Agencja Mienia Wojskowego szukała chętnych na część atrakcyjnie położonego Fortu Traugutta. Nieruchomość udało się sprzedać za trzecim razem, za ponad 3 mln zł. Danych kupca na razie nie ujawniono.

- Cena wywoławcza wynosiła 3 mln zł. Do licytacji przystąpił jeden oferent, który za nieruchomość wyłożył o 30 tys. złotych więcej niż wynosiła jego cena wywoławcza - mówi Małgorzata Golińska, rzeczniczka AMW. - Zapłaci jednak tylko połowę wylicytowanej kwoty, czyli 1 mln 515 tys. złotych. Ta bonifikata przysługuje ze względu na to, że fort jest wpisany do rejestru zabytków – dodaje.

Było to trzecie podejście do sprzedaży działki z najstarszą częścią Fortu Traugutta, znajdującej się przy ul. Międzyparkowej. Za pierwszym razem cena wywoławcza wynosiła aż 4,5 mln zł, za drugim - już tylko 3 mln zł.

Kto kupił nieruchomość? - Będziemy mogli to ujawnić po podpisaniu aktu notarialnego. Mam nadzieję, że uda się to jeszcze w tym tygodniu - zaznacza Golińska.

Czuwa konserwator

Nad obiektem czuwa konserwator zabytków. Nabywca będzie mógł prowadzić prace remontowe, ale z uszanowaniem walorów zabytkowych budowli. Z ramowych zaleceń konserwatorskich wynika, że wykluczone jest wprowadzenie do środka gastronomii. Sugerowane jest natomiast prowadzenie działalności kulturalnej lub sportowej – powiązanej z pobliskim Międzyszkolnym Ośrodkiem Sportowym.

Fort nie ma bezpośredniego dostępu do drogi publicznej. Samochody będą mogły tam docierać tylko przez teren, który jest w zarządzie wspomnianego ośrodka. To jednak trzeba uzgodnić z miastem, które jest właścicielem działki.

Trzon Twierdzy Warszawa

Budowla składa się z kilkudziesięciu pomieszczeń o funkcji biurowej, magazynowej i użytkowej. Większość z nich jest przechodnia, jedynie kilka stanowi osobne pokoje. Pomieszczenia mają łukowe sklepienia, a w oknach zamontowane są kraty.

Powstały w 1834 r. dwukondygnacyjny budynek zbudowany na planie niepełnego pierścienia od góry obsypany jest ziemią i ma wewnętrzny kolisty dziedziniec zamknięty murem z bramą wjazdową.

Fort Aleksieja (Traugutta) to jeden z Fortów Cytadeli Aleksandrowskiej, stanowiącej trzon Twierdzy Warszawa. Wzniesiona w latach 30. i 40. XIX wieku Cytadela, spełniała głównie funkcje więzienne. Obecnie fort znajduje się na terenie parku sportowego im. Kusocińskiego. Jest jedynym z umocnień wokół Cytadeli, które zachowało części swojego układu ziemnego.

ran/b

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / Tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości