Do końca października naprawią "Tęczę"

Warszawa

Max Pollo / warszawa@tvn.plKolejny pożar tęczy na pl. Zbawiciela

Do końca przyszłego tygodnia ma zacząć się rekonstrukcja "Tęczy" na placu Zbawiciela. Firma, która wygrała przetarg na jej naprawę, przewiduje, że jeszcze w październiku instalacja będzie zrekonstruowana. Będzie to kosztowało 64 tys. zł.

W ramach prac związanych z odnowieniem tęczy firma JMS Maciej Skorbski zdejmie zniszczoną siatkę i kwiaty, oczyści całą konstrukcję, nałoży zabezpieczania antykorozyjne, a także zabezpieczenia przeciwpożarowe.

- Użyta będzie specjalna farba ogniochronna oraz naciągnięta będzie nowa siatka – informuje Zakład Oczyszczania Miasta.

Do siatki przymocowane zostaną nowe kwiaty. Instytut Adama Mickiewicza, który jest właścicielem "Tęczy", wraz z autorką instalacji Julitą Wójcik, zorganizują warsztaty, podczas których uczestnicy – wolontariusze, naplotą ok. 23 tys. kwiatów na druciki. Kwiaty będą w 6 kolorach: czerwonym, pomarańczowym, żółtym, zielonym, niebieskim i pomarańczowym.

Warsztaty odbędą się w Zachęcie między 16 a 20 października w godzinach od 12:00 do 20:00.

Płonęła kilka razy

Instalacja stanęła na warszawskim placu w czerwcu 2012 roku i miała zniknąć do końca stycznia 2013. Szybko zdobyła sympatię i pojawił się pomysł, aby została dłużej. Byli jednak tacy, który Tęczą się nie podobała - zarzucali jej niedopasowanie do architektury placu czy promowanie symboliki LGBT. Jej przeciwnicy ujawnili się także wśród radnych Warszawy. Radna Olga Johann z PiS przekonywał, że Tęcza zasłania Kościół Najświętszego Zbawiciela i zaapelowała o uszanowanie "resztki pięknej architektury".

lata/roody

Zniszczona instalacja na pl. Zbawiciela
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Tęcza z placu Zbawiciela znów stanęła w ogniu
Marcin Gula /tvnwarszawa.pl