Dni otwarte w MSZ. Zwiedzanie tylko dla "zarejestrowanych"

Warszawa

Prajar90, CCBYSA / wikipediaDzień otwarty w MSZ

W weekend z okazji Dnia Służby Zagranicznej gmach MSZ będzie otwarty dla zwiedzających. Zainteresowani kulisami pracy resortu będą mogli spotkać się z dyplomatami, poznać wyposażenie dawnych ambasad i obejrzeć odzyskane przez ministerstwo obrazy. Siedziba Ministerstw Spraw Zagranicznych przy al. Szucha w Warszawie będzie dostępna dla zarejestrowanych zwiedzających w sobotę i niedzielę od godz. 10 do 17. Jak poinformował PAP Rafał Sobczak z biura prasowego MSZ, rejestracja została już zakończona. Zgłosiło się blisko 850 osób.

Przedwojenne mebleW tym roku tematami obchodów Dnia Służby Zagranicznej będą sztuka i dyplomacja oraz Instytuty Polskie w świecie. W siedzibie ministerstwa zostaną wystawione dotychczas nieeksponowane obrazy, odzyskane przez resort, a będące obecnie własnością Muzeum Narodowego w Warszawie. Wśród nich jest obraz Jana Matejki Portret Karola Podlewskiego. - Pokażemy też oryginalne, przedwojenne meble specjalnie wykonywane i projektowane dla placówek dyplomatycznych w II RP. Pochodzą z poselstwa w Sofii. Będzie też można obejrzeć tkaniny ze Sztokholmu oraz sztućce z Londynu i Paryża - powiedział PAP rzecznik MSZ Marcin Bosacki.

Polskie dzieła sztuki Zwiedzający MSZ będą mieli okazję porozmawiać z dyrektorami Instytutów Polskich, m.in. z Nowego Jorku i New Delhi. Dla dzieci przygotowano gry i zabawy. Dyrektor Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kultury w MSZ Joanna Skoczek zaznaczyła w rozmowie z PAP, że związki resortu spraw zagranicznych z kulturą i sztuką to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. - Teraz też bardzo wiele robimy i to, co mamy najlepszego, chcemy w tym roku pokazać - dodała. Jak poinformowała, podczas tegorocznego Dnia służby Zagranicznej w gmachu MSZ będzie można zobaczyć wywiezione z kraju polskie dzieła sztuki, które resortowi we współpracy z innymi instytucjami udało się odzyskać. Te dzieła sztuki będą prezentowane w gmachu głównym MSZ.

Wznowione w 2009 r. Z kolei w nowym budynku na rogu ul. Litewskiej i Szucha - poinformowała Skoczek - zostanie zaprezentowana praca Instytutów Polskich. Instytuty polskie są to 23 placówki dyplomatyczne na całym świecie podległe Ministerstwu Spraw Zagranicznych, które specjalizują się w dyplomacji publicznej, czyli kulturze, czy nauce, Dzień Służby Zagranicznej jest obchodzony co roku 16 listopada. Święto ustanowił w 2009 roku szef MSZ Radosław Sikorski na pamiątkę pierwszej oficjalnej depeszy Polski po odzyskaniu niepodległości, którą 16 listopada 1918 roku wysłał Józef Piłsudski.

PAP/ran