"Długopis" zginął 17 lat temu. "Archiwum X" zatrzymało podejrzanych

TVN Warszawa

Akcja policji w sprawie zabójstwa sprzed 17 latksp
wideo 2/2

Policjanci ze stołecznego "Archiwum X" zatrzymali podejrzanych o zabicie Pawła D. pseudonim "Długopis". Do morderstwa doszło 17 lat temu pod Warszawą.

Archiwum X to specjalna grupa powołana w ramach Wydziału do Walki z Terrorem Kryminalnym i Zabójstw. Jej policjanci weszli do mieszkań w stolicy i podwarszawskim Julianowie w asyście antyterrorystów. Zatrzymali 44-letniego Rafała S. i 37-letnią Annę C.

Oboje usłyszeli już zarzuty zabójstwa oraz pomocnictwa w zabójstwie. Grozi im kara dożywocia.

Zwabili "Długopisa"

Do przestępstwa doszło w 2001 roku obok baru Kubuś w Sulejówku. Sprawcy zwabili Pawła D. ps. "Długopis" na miejsce, a następnie zastrzelili z bliskiej odległości. Z ustaleń śledczych wynika, że zabójstwa dokonano w wyniku porachunków grup przestępczych, działających w tamtym czasie. Postępowanie prowadzone w tej sprawie nie doprowadziło wtedy do zatrzymania sprawców. Dopiero po wykonaniu czynności przez śledczych z "Archiwum X" ponownie podjęto sprawę, która - jak się okazało - była powiązana z innym zabójstwem. Na trop prawdopodobnych sprawców policjanci wpadli, pracując nad zbrodnią mającą miejsce w tej samej okolicy w 1999 roku. Okazało się, że oba te zdarzenia mogą łączyć osoby sprawców.

PAP/ran/b