Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Dlaczego kwoty są tak ogromne? To jak z dopiskiem "lub czasopisma"

Warszawa

TVN24Jan Śpiewak w studiu TVN24

Czemu kwoty, o które walczy Marzena K. są tak wysokie - tłumaczy Jan Śpiewak, były już szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, tropiący nieprawidłowości w reprywatyzacji.

Wypłatę horrendalnych kwot umożliwiła nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Do 2004 roku wypłacano je wedle wartości nieruchomości na dzień nacjonalizacji. W 2004 roku zmieniono jedno zdanie w 130. artykule ustawy.

Od tego czasu odszkodowania są liczone na dzień wydania decyzji. Proszę sobie wyobrazić, ile była warta kupa gruzu w zrujnowanej Warszawie w 1945 roku, a ile to samo miejsce 70 lat później!

W ten sposób 70 lat publicznych danin na odbudowę i utrzymanie budynków, i infrastruktury zostało sprywatyzowane. Wartość odszkodowań z dnia na dzień wzrosła kilkadziesiąt razy.

Zmiana przeszła niezauważona, nie uwzględniono jej w skutkach regulacji. Tymczasem w samej Warszawie wypłata odszkodowań z tego tytułu wynosi już grubo ponad miliard złotych. To sytuacja bardzo podobna do afery Rywina i słynnych słów "lub czasopisma". Tylko w tym wypadku nikt nie prowadzi śledztwa, by ustalić, czy przy nowelizowaniu ustawy nie doszło do korupcji.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROCESACH MARZENY K.

Marzena K. domaga się 34 mln odszkodowań
TVN24

md/r