Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Dla poprawy bezpieczeństwa rozjechali manekina kibica

Najnowsze

Marcin Gula/Tvnwarszawa.plSymulacja wypadku

Na placu Konstytucji pod samochód wpadł kibic reprezentacji Polski. Na szczęście wypadek był tylko udawany - to Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął kampanię, która ma poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Kierowca rozmawiał przez telefon i nie zauważył kibica, który przebiegał w niedozwolonym miejscu. Uderzenie było tak silne, że ciało mężczyzny wylądowało na pasach, kilkanaście metrów dalej - tak wyglądałaby prawdopodobnie nasza relacja, gdyby wypadek był prawdziwy. Na szczęście tym razem była to tylko pokazówka.

- Niestety, nie przestrzegamy podstawowych zasad ruchu drogowego - mówi Adam Sobieraj, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich. I podaje dane, które nie pozostawiają złudzeń: w 2011 roku na warszawskich drogach zginęło 56 pieszych, co stanowi 62 proc. ofiar śmiertelnych wszystkich wypadków drogowych w Warszawie.

Wchodzą na czerwonym, giną na pasach

Winnymi wcale nie zawsze są pędzący na złamanie karku kierowcy - piesi spowodowali 160 wypadków, wchodząc na przejście na czerwonym świetle lub przechodząc w niedozwolonym miejscu. Przed śmiercią nie chroni też sygnalizacja świetlna, choć na oznakowanych przejściach wypadków było mniej, niż zwyczajnych.

Statystyki zmobilizowały drogowców do zorganizowania kampanii społecznej "Czerwone – Stój, Zielone – Idź". - Ma włączyć wyobraźnię u ludzi, którzy korzystają z dróg publicznych. Nikt nie jest nieścieralny, niezatapialny i każdy ma jedno życie. Ruch drogowy to jest żywy organizm, w którym może się wydarzyć wiele milionów wariantów. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, w którym momencie, na którym etapie drogi coś nas może zaskoczyć - tłumaczy Maciej Wisławski, pilot rajdowy.

Mowią Maciej Wisławski i Adam SobierajMarcin Gula/Tvnwarszawa.pl

Pod egidą ONZ

Kampania jest też związana z ustanowioną przez ONZ na lata 2011 – 2020 dekadą działań na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Celem jest ustabilizowanie, a następnie zmniejszenie liczby śmiertelnych wypadków na drogach.

Do 2 maja w telewizji będą emitowane spoty reklamowe. Kolejne symulacje wypadków odbędą się: 1 września na Bemowie oraz 20 listopada na Pradze.

bf/roody