Przygotuj się na:

ZMIANY W SĄSIEDZTWIE CMENTARZY

Ze względu na Dzień Wszystkich Świętych w najbliższy weekend zmieni się organizacja ruchu w pobliżu stołecznych cmentarzy. Na wielu ulicach priorytet będzie miała komunikacja miejska, a na części z nich powstaną parkingi.

Deweloper wzywa teatr do "zawieszenia działalności". Artyści: gramy dalej

Najnowsze

Tadeusz Rudzki / Wikipedia CC BY-SA 3.0Czy budynek zagraża bezpieczeństwu?

„Wzywamy teatr do zawieszenia działalności i organizacji w budynku wydarzeń o charakterze publicznym” – brzmi komunikat firmy Ghelamco. Chodzi o Teatr Żydowski, którego budynek przejął belgijski deweloper i w planach ma jego zburzenie. Dyrekcja jest zaskoczona całą sytuacją.

Teatr Żydowski mieści się przy placu Grzybowskim. Wynajmuje on swoją siedzibę od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, który w październiku 2015 roku sprzedał budynek firmie Ghelamco.

Już w 2012 roku pisaliśmy, o planach dewelopera co do tego miejsca– chce zburzyć teatr, a na uwolnionej działce postawić 80-metrowy biurowiec oraz nowoczesną scenę teatralną.

"Nie są zachowane podstawowe zasady bezpieczeństwa"

Jako właściciel deweloper przeprowadził w budynku przeglądy i zlecono ekspertyzy. W piątek do naszej redakcji wysłano w tej sprawie komunikat. Firma wezwała teatr do zawieszenia działalności.

„Jako odpowiedzialny deweloper i właściciel budynku jesteśmy zobligowani do działań prewencyjnych, aby nie doszło do tragedii. Kilka razy w tygodniu w Teatrze Żydowskim odbywają się przedstawienia, które gromadzą setki osób. (..)Dlatego, do czasu doprowadzenia pomieszczeń teatru do stanu gwarantującego pełne bezpieczeństwo jego pracowników, publiczności i wszystkich osób tam przebywających, wzywamy teatr do zawieszenia działalności i organizacji w budynku wydarzeń o charakterze publicznym – mówi Damian Woźniak, Członek Zarządu Ghelamco Poland."

„Sytuację pogarsza fakt, iż podczas kontroli stwierdzono, że Teatr nie zrealizował również wielu wymagań opisanych w postanowieniu Komendanta Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z 2011 r." - napisano w komunikacie.

"Teatr gra zgodnie z zaplanowanym repertuarem"

W piątek po południu nasza redakcja otrzymała także oświadczenie Teatru Żydowskiego. „W związku z informacją, jaka ukazała się dziś (w piątek- red.) w mediach odnośnie stanu technicznego budynku, w którym mieści się siedziba Teatru Żydowskiego (pl. Grzybowski 12/16), chcemy Państwa poinformować, że Teatr gra zgodnie z zaplanowanym repertuarem" - napisano.

Jak dodano, "o komunikacie dowiedzieliśmy się w tym samym czasie, co media. Jesteśmy bardzo zdziwieni zaistniałą sytuacją. Ze szczegółowymi dokumentami zapoznamy się wnikliwie w możliwie najkrótszym czasie. Dotychczas nie mieliśmy sygnałów ze strony właściciela budynku, firmy Ghelamco, jakoby sytuacja wymagała natychmiastowego działania."

Napisano również, że "mimo tego, że przez wiele lat to teatr sponsorował nie tylko konserwacje, ale i poważne remonty budynku w swojej siedzibie, to w 2011 roku TSKŻ odmówił Teatrowi możliwości wspólnego wystąpienia o granty unijne w celu dokonania wnikliwej modernizacji budynku."

su/sk

Wstępna, koncepcyjna wizualizacja projektu teatru. Wieżowiec "ukrywa się" za drzewemmateriały inwestora

Źródło zdjęcia głównego: Tadeusz Rudzki / Wikipedia CC BY-SA 3.0