Derby na Służewcu z wypadkiem w tle

Warszawa

Piotr Piątkowski, dosiadający ogiera Patronus, wygrał w niedzielę na służewieckim torze wyścig 3-letnich ogierów i klaczy na 2400 m o nagrodę prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Był to dwunasty sukces derbowy trenera Andrzeja Walickiego.

Piątkowski wyprzedził na dystansie 2400 m Aleksandra Rieznikowa na klaczy Kundalini oraz Marka Brezinę na jej równolatku ogierze Pillar.

Nagrodą dla zwycięzcy, którą musi podzielić się z trenerem i właścicielem konia, było 100 tys. złotych. Druga lokata była premiowana 40, a trzecia 20 tys. złotych.

Rywalizowało dziesięć ogierów i trzy klacze, w tym sześć koni polskich.

Zarówno zwycięzca, jak dżokej na drugim miejscu, wyszli spod ręki trenera Andrzeja Walickiego. Trzeciego konia w wyścigu Admiral Quest (dżokej Michal Srnec) szkoli Wojciech Olkowski.

Czwarte miejsce w wyścigu przypadło ogierowi Tymon (dżokej Dorota Kałuba), piąte ogierowi Espandonowi (Anton Turgajew), a szóste ogierowi Suo (dżokej Milan Zatlokoukal).

"Trafna decyzja"

Trzy puchary dla dżokeja, trenera i właściciela konia wręczyła podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta RP Irena Wóycicka.

- Mam powody do radości. Mam zaufanie do trenera Walickiego. Polecił mi startować na Patronusie i jego decyzja, jak państwo widzicie, okazała się trafna - powiedział dżokej Piotr Piątkowski.

Wypadek dżokeja

Niezwykle pochlebnie o warszawskich zawodach wyraził się dyrektor imprezy w czeskich Pardubicach, dr Michael Skalicky.

Nie obyło się bez niebezpiecznego incydentu. Jak podaje PAP, w pierwszej gonitwie płotowej dnia o nagrodę 1. Dywizji Kawalerii Wojska Polskiego, upadek miał dosiadający Lascadel dżokej Zdzisław Lica, który przewieziony został do szpitala z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa.

Panie rywalizowały na kapelusze

Na służewiecki tor dotarła moda noszenia przez kobiety kapeluszy. Jury pod przewodnictwem aktora rozmiłowanego w jeździectwie Marka Siudyma nagrodziło posiadaczki najpiękniejszych. Triumfatorką konkursu została Małgorzta Mierzyńska, która czarny kapelusz, zakrywający prawie całą twarz, przyozdobiła rano zebranymi kwiatami.

A tak wyglądała atmosfera przed 69. derbami:

Kapelusze, konie i wielkie emocje na Służewcu
Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

PAP/lata/mz