Przygotuj się na:

LIKWIDACJA ZAWROTKI NA WĘŹLE POW Z PUŁAWSKĄ

W poniedziałek drogowcy rozpoczną likwidowanie zawrotki na węźle Południowej Obwodnicy Warszawy z Puławską. Nowa organizacja ruchu będzie funkcjonować przez pół roku.

Dekomunizacja: sąd uchylił kolejne zmiany

Najnowsze

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plDekomunizacja ulic

Sąd administracyjny uchylił dekomunizację trzech kolejnych ulic w Warszawie. Podjął taką decyzję, bo w zarządzeniach zabrakło powodów, dla których zmiany miały wejść w życie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał we wtorek skargi na zarządzenia zastępcze wojewody mazowieckiego w sprawie zmian nazw ulic w Warszawie w związku z ustawą o zakazie propagowania komunizmu.

"Uchylił zaskarżone zarządzenia"

Na tapetę wziął teraz trzy z nich. Rozpoznał w środę skargi na zmiany nazw 3 ulic: z Batalionu Platerówek na Platerówek, z Oskara Langego na Premiera Tomasza Arciszewskiego oraz z Bronisława Wesołowskiego na Generała Stanisława Bułak-Bałachowicza.

"W wydanych wyrokach Sąd uchylił zaskarżone zarządzenia zastępcze oraz zasądził od organu na rzecz strony skarżącej zwrot kosztów postępowania" – czytamy na stronie WSA.

Sąd uzasadniał swoją decyzję podobnie jak 28 maja, gdy rozpatrywał skargi w sprawie innych ulic. Uznał, że podstawowym błędem był brak wykazania w uzasadnieniach zarządzeń powodów takich decyzji i wskazania przesłanek ustawowych dla danej zmiany.

W ubiegłym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił 37 zarządzeń w sprawie zmian nazw ulic w stolicy w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Chodzi między innymi o zmianę nazwy aleja Armii Ludowej na Lecha Kaczyńskiego. Orzeczenia WSA nie są prawomocne. Łącznie wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał 50 takich zarządzeń dla stolicy - ratusz zaskarżył wszystkie do WSA.

Ustawa dekomunizacyjna

Zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 roku na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia zeszłego roku Rada Warszawy - z inicjatywy PO - zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic. W listopadzie 2017 r. wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, wydając zarządzenia zastępcze, zdecydował o zmianie nazw 47 kolejnych ulic, w tym alei Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego.

Wówczas - w połowie listopada ubiegłego roku - Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany tych 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego. Zdaniem PO, wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych i nie konsultował zmian z mieszkańcami, zaś ustawa dekomunizacyjna narusza konstytucję.

"Pismo IPN nie ma charakteru opinii"TVN24
wideo 2/4

ran/r

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl