Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Decyzja państwowa już jest". Sellin o apelu smoleńskim

Warszawa

TVN24Sellin i Halicki byli gośćmi programu "Tak jest"

Trzeba uszanować zdanie powstańców, ale decyzja państwowa jest i uważam, że ma ona podstawy - powiedział w "Tak jest" wiceminister kultury Jarosław Sellin, pytany o apel smoleński w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. - Nie godzi się w ten sposób dzielić Polaków - odpowiadał Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej.

Decyzją ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza odczytanie apelu pamięci ofiar Smoleńska to warunek uczestnictwa honorowej asysty wojskowej w uroczystościach związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego.

Wiceminister przekonywał, że nie ma nic złego we wspominaniu ofiar katastrofy smoleńskiej przy każdej okazji, także 1 sierpnia. Przypominał, że Sejm przyjął sześć lat temu jednogłośnie uchwałę, w której uznano katastrofę pod Smoleńskiem za największą tragedię w powojennej historii Polski.

Uszanować zdanie powstańców, ale...

- Jest to świeża rzecz, niezabliźniona - tłumaczył wiceminister kultury. - Normalne jest, że w tradycji państwowej, kiedy uznaje się skalę tragedii tak mocno, że przy różnych okazjach, różnych uroczystościach państwowych upamiętnia się ofiary takiej katastrofy - wyjaśniał.

- Trzeba uszanować ich zdanie (powstańców - red.), ale decyzja państwowa jest i uważam, że ma ona podstawy - mówił Sellin.

- Nie godzi się w ten sposób dzielić Polaków - odpowiadał Andrzej Halicki. Polityk PO dodał, że MON - upierając się przy swojej decyzji - robi "niedźwiedzią przysługę" Lechowi Kaczyńskiemu, który jako prezydent Warszawy zainicjował budowę Muzeum Powstania Warszawskiego. - Dzisiaj tym apelem smoleńskim przeciwstawiacie jego imię tym dokonaniom - mówił Halicki.

ts//rzw