Najnowsze

Dawna Warszawa w rytmie tanga. Wystawa

Najnowsze

Sylwia Rubin-Krukowska o tangu w Muzeum Woli
Marcin Gula /tvnwarszawa.plSylwia Rubin-Krukowska o tangu w Muzeum Woli

100 lat temu Warszawa żyła tangiem, które podbijało nasz kraj. Polscy kompozytorzy tworzyli muzykę, a poeci pisali teksty, które były przebojami. Stolica tańczyła w rytmie polskiego tanga. Tę historie właśnie przypomina wystawa "Polska w rytmie tanga" w Muzeum Woli.

- Jest to wystawa, która ukazać ma stuletnią historię tanga w Polsce. W szczególności zwraca uwagę na fenomen polskiego tanga. My, Polacy, się w tę tradycję wpisaliśmy i jest taki bardzo charakterystyczny nurt, który nazywamy polskim tangiem i to można zobaczyć na naszej wystawie – opowiada Sylwia Rubin-Krukowska z Fundacji Kulturo.

Tango w prasie, na filmach i zdjeciach

Wystawa tanecznym krokiem prowadzi odbiorców przez historię tanga w Polsce, odkrywa sekrety fenomenu polskiego tanga. Dzięki niej na Woli można usłyszeć tango, zobaczyć tango, a także zatańczyć w jego rytmie.

Wystawa prezentuje historię tanga w Polsce od pierwszego spektaklu – "Targ na dziewczęta", który miał miejsce w 1913 r. w Teatrze Nowości. Od tego momentu tango szybko podbiło serca Warszawiaków i na trwałe zagościło w warszawskich kawiarniach, teatrach, kabaretach. Na wystawie wykonawcy polskiego tanga zostali ukazani na tle życia kulturalnego i rozrywkowego przedwojennej Warszawy.

Ekspozycję uzupełniają informacje dotyczące historii tanga w Argentynie i Urugwaju oraz w Europie. Wystawa prezentuje obiekty pochodzące ze zbiorów Muzeum Teatralnego. Są to przede wszystkim fotografie i dokumentacja prasowa z epoki, wydawnictwa muzyczne oraz fragmenty polskich filmów związanych z tematyką tanga.

Wystawę można oglądać do 30 listopada w Muzeum Woli przy ul. Srebrnej 12.

lata/mz

Pozostałe wiadomości