Najnowsze

David Bowie na muralu. Ruszyła finałowa rozgrywka

Najnowsze

Stacja MuranówProjekt: Dawid Celek

Dwa projekty przeszły do ścisłego finału konkursu na mural, którego bohaterem będzie David Bowie. O tym, czyja propozycja zostanie zrealizowana zdecyduje głosowanie na portalu społecznościowym. Malowidło ma powstać na Żoliborzu.

Na konkurs zorganizowany przez stowarzyszenie Stacja Muranów wpłynęło 20 prac. Jury wskazało dwie najlepsze. Jurorzy brali pod uwagę przede wszystkim walory artystyczne, ale także "warszawskość projektu" i szansę jego realizacji. Najwięcej punktów zdobyły dwie prace: Dawida Celeka oraz Jana Kellwejta.

Projekt: Jan KallwejtStacja Muranów

Warszawskie akcenty

"W obu projektach jury doceniło twórczą i oryginalną interpretację tematu, którym była wizyta Davida Bowie w Warszawie. Motyw portretu artysty, który został w obu przypadkach oparty na rozpoznawalnym wizerunku pochodzącym z okresu Ziggy’ego Stardusta, jest rozpoznawalny, lecz twórczo przetworzony. W obu przypadkach został on oryginalnie zintegrowany z ikonografią kojarzącą się z Warszawą: Pałacem Kultury i Nauki (projekt Dawida Celaka) oraz widokiem Żoliborza z lotu ptaka (projekt Jana Kaliwejta). W rezultacie otrzymujemy syntetyczne, graficzne wypowiedzi, które dobrze komponują się z budynkiem i charakterem okolicznej zabudowy, a także mogą z powodzeniem spełniać rolę promocyjną dla Warszawy" – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Ostateczna decyzja należy jednak do internautów. To, który zostanie zrealizowany zależy od liczby polubień na Facebooku. Głosować można do godz. 23.59 w środę 9 marca. Dzień później ogłoszony zostanie zwycięzca.

Mural ma powstać na bloku przy ul. Marii Kazimiery 1.

Z wizytą w Warszawie

David Bowie zmarł 11 stycznia. Przegrał 18-miesięczną walkę z rakiem. Miał 69 lat. Był popularnym piosenkarzem, producentem, autorem piosenek. Poruszał się w rejonach glam rocka, art rocka, dance popu i muzyki elektronicznej. Z perspektywy 40-letniej kariery należy go uznać za jednego z najważniejszych artystów muzyki II połowy XX wieku.

W 1973 roku był przejazdem w Warszawie. Kupił płytę folkową w sklepie przy placu Wilsona. Tamten dzień zainspirował go do skomponowania instrumentalnego utworu "Warszawa".

bako

Źródło zdjęcia głównego: Stacja Muranów

Pozostałe wiadomości