Najnowsze

David Bowie na muralu przy Gdańskim? Zbierają pieniądze

Najnowsze


Społecznicy ze stowarzyszenia Stacja Muranów chcą uczcić pamięć zmarłego niedawno Davida Bowiego muralem. Malowidło miałoby zdobić jedną ze ścian w rejonie Dworca Gdańskiego. Mural miałby zostać odsłonięty w kwietniu. Na razie społecznicy rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na ten cel.

Za pomysłem namalowania muralu ku czci zmarłego artysty stoi stowarzyszenie Stacja Muranów, znana z podobnych projektów (np. mural Kobiet Muranowa). – Chcemy stworzyć mural, by upamiętnić spacer, jaki Dawid Bowie odbył po Żoliborzu – mówi Łukasz Prokop, wiceprezes Stacji.

Nie śpiewał, ale spacerował

Bowie nigdy nie zaśpiewał w Polsce. W połowie lat 90. planowano jego koncert w Sopocie. Wszystko wydawało się już dopięte, jednak występ odwołano z powodu niewystarczającego zainteresowania widowni. Bilety się nie sprzedawały.

Artysta odwiedził jednak nasz kraj. Jak informuje PAP w latach 70., w drodze z Moskwy do Berlina, Koleją Transsyberyjską, jego pociąg zatrzymał się na kilka godzin w Warszawie. Bowie, zafascynowany szarym, apokaliptycznym widokiem zza okna, wyszedł na krótki spacer po Żoliborzu. Na Placu Wilsona – wówczas Komuny Paryskiej - zaszedł do sklepu z płytami winylowymi, w którym kupił album Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Wykorzystał go na swojej kolejnej płycie „Low”. Jeden z utworów nosi tytuł „Warszawa”, oparty w dużej części na kompozycji „Helokanie” Stanisława Hadyny, twórcę „Śląska”.

Na razie nie wiadomo, którą ścianę miałby ozdobić mural z Dawidem Bowie. – Myślimy by umiejscowić go właśnie w kontekście spaceru artysty, mógłby być to rejon Dworca Gdańskiego – dodaje Prokop.

Nieznana jest również jego forma. – Chcielibyśmy nawiązać do okładki płyty „Low”, na której znajduje się „Warszawa”, jednak ostateczny projekt zależy od artysty, który będzie go tworzył – zapowiada wiceprezes Stacji.

Potrzebne pieniądze

Stacja szacuje, że wymalowanie muralu może kosztować od 15 do 17 tysięcy złotych (w zależności od powierzchni, dodatkowych kosztów - np. wynajmu dźwigu, ilości farb, plus honorarium dla artystów).

Dlatego potrzebne są pieniądze. Na razie Stacja organizuje swoich zwolenników na portalu społecznościowych. Ich starania poparło już prawie 2 tysiące osób. – Chcemy złożyć wniosek o dotację do urzędu na Żoliborzu, bo właśnie organizowany jest konkurs na działanie kulturalne w dzielnicy – mówi Łukasz Prokop. Stacja chce zbierać środki także poprzez portale crowdfundingowe.

- Zależy nam, by mural został odsłonięty w kwietniu - zapowiada Prokop. Podobno właśnie w tym miesiącu Bowie był w Warszawie.

Śmierć legendy

David Bowie zmarł w ubiegły weekend. Przegrał 18-miesięczną walkę z rakiem. Miał 69 lat. Bowie to legendarny piosenkarz, producent, autor piosenek, dzięki któremu rozwinęły się nurty: glam rocka, art rocka, dance popu, punku i muzyki elektronicznej. W ponad 40-letniej karierze stał się jednym z najważniejszych artystów muzyki II połowy XX wieku.

Czytaj więcej na portalu tvn24.pl

David Bowie zmarł 10 stycznia
David Bowie zmarł 10 stycznia TVN24

jb/sk

Pozostałe wiadomości