"Darmowy Park&Ride". Aktywiści chcą więcej parkomatów na Pradze

Prascy aktywiści chcą uporządkowania parkowania
Prascy aktywiści chcą uporządkowania parkowania
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Prascy aktywiści chcą uporządkowania parkowaniaMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Aktywiści chcą rozszerzenia granic strefy płatnego parkowania na Pradze Północ. "Okolice Konesera od miesięcy są rozjeżdżane przez kierowców spoza Pragi" - przekonują. Drogowcy nie wykluczają, że przeprowadzą analizę dla tej propozycji.

"Uporządkowanie parkowania na Pradze? Więcej miejsc postojowych dla mieszkańców i mieszkanek? Zadbana zieleń? Szansę na to daje zmiana granic Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na Pradze-Północ" – przekonują na Facebooku aktywiści z organizacji Porozumienie dla Pragi.

I zapowiadają: zaczynamy zbierać podpisy za przeprowadzeniem konsultacji społecznych w tej sprawie.

"Darmowy Park&Ride"

Według autorów wniosku o rozszerzenie strefy płatnego parkowania, od kilku lat Praga jest wykorzystywana przez mieszkańców "okolicznych miejscowości jako darmowy parking Park&Ride".

"Okolice Konesera od miesięcy są rozjeżdżane przez kierowców spoza Pragi, którzy chcą zaoszczędzić na parkingu podziemnym. SPPN dobrze się sprawdza w dzielnicach o zwartej i gęstej zabudowie (Śródmieście, Ochota, część Pragi-Północ), gdzie kamienice nie mają podziemnych parkingów" – przekonują dalej w oświadczeniu.

Ich zdaniem rozszerzenie strefy uporządkuje praskie ulice, ponieważ miasto, by wyznaczyć legalne miejsca, będzie musiało na przykład zmienić organizację ruchu na jednokierunkową.

- To rozwiązanie mogłoby się sprawdzić szczególnie na Nowej Pradze - twierdzi Krzysztof Michalski ze stowarzyszenia Porozumienie Dla Pragi.

Gdzie miałaby powstać strefa?

Jak tłumaczy Michalski, aktywiści są przeciwni, aby strefę poszerzać "o dwie ulice", ponieważ to może nie rozwiązać problemu. Proponują, aby parkomaty pojawiły się na Nowej Pradze i Szmulkach, a ich granicą były tory między linią średnicową a gdańsko-legionowską.

Obecne granice strefy płatnego parkowaniaZDM

- To byłoby czytelnym rozwiązaniem dla kierowców, ponieważ będę wiedzieć, że przekraczając tory wjeżdżają do strefy płatnej, a wyznaczenie granicy będzie łatwiejsze – mówi Michalski.

Aktywiści zapowiadają, że prażanie spotkają ich teraz na ulicy. Będą przekonywać mieszkańców, że wprowadzenie strefy to najlepsze rozwiązanie. Będą też zachęcać do podpisania się pod wnioskiem o konsultacje społeczne w tej sprawie. Żeby pismo trafiło w ręce prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego potrzebne jest tysiąc podpisów.

Będą analizy?

O komentarz poprosiliśmy Zarząd Dróg Miejskich.

- Każdorazowo decyzję w sprawie ewentualnego poszerzenia Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego podejmuje Rada Warszawy. Jeżeli Biuro Polityki Mobilności i Transportu zleci wykonanie badań i analiz będziemy je jak najbardziej wykonywać – odpowiada Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Jak dodaje, jest to procedura standardowa przed ewentualnym podjęciem decyzji o wdrożeniu strefy.

- Zawsze staramy się pozytywnie ustosunkowywać do propozycji mieszkańców natomiast tak jak wspomniałam, decyzja ostatecznie należy do radnych. Cieszy nas jako miasto, że mieszkańcy dostrzegają pozytywne aspekty strefy, która porządkuje parkowanie i przestrzeń – komentuje rzeczniczka.

Parkomaty na Pradze

Na razie strefa płatnego parkowania na Pradze jest ograniczona ulicami: al. "Solidarności" od Sierakowskiego, Targową do wiaduktu kolejowego, dalej wzdłuż nasypu kolejowego do Zamoyskiego, Zamoyskiego od wiaduktu kolejowego, Jagiellońską, Kępną, Wrzesińską, Okrzei, Sierakowskiego.

kz/ran

Pozostałe wiadomości

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów. Wiedzą też ilu spacerowiczów interesuje się "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl