Darmowy internet w ścisłym centrum. Jeszcze w lutym

Warszawa

fot. Maciej Wężyk/tvnwarszawa.pl

- Jeszcze w lutym będzie można korzystać bezpłatnie z internetu w kolejnych punktach stolicy - przy pl. Defilad i w okolicy pl. Grzybowskiego - poinformował we wtorek stołeczny ratusz. Surfować w sieci za darmo można już m.in. na Starym Mieście i na Pradze Południe.

Do końca lutego mają zacząć nadawać sygnał dwa kolejne nadajniki - przy pl. Defilad oraz w okolicy pl. Grzybowskiego - informuje PAP.

Gdzie nadajniki?

Ale już warszawski hotspot umożliwia połączenie z siecią na Trakcie Królewskim, Starym Mieście i w okolicach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Kolejna ze stref obejmuje Podzamcze.

Nadajniki znajdują się także na Pradze Południe na skrzyżowaniach: ul. Wiatracznej i ul. Szaserów, al. Waszyngtona i ul. Kinowej, al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej, ul. Abrahama i ul. Kapelanów Armii Krajowej, ul. Egipskiej i ul. Afrykańskiej, ul. Fieldorfa i ul. Bora Komorowskiego a także na rondzie Waszyngtona i pl. Szembeka.

Połączenie można uzyskać za pomocą dowolnego urządzenia z kartą Wi-Fi, np. telefonu komórkowego, laptopa, palmtopa czy notebooka.

400kb/s

Warszawski hotspot umożliwia korzystanie z internetu o maksymalnej prędkości 400 kb/s - download i 1 Mb/s upload. Jednorazowe połączenie trwa do 30 minut, a kolejną sesję rozpoczyna się po ponownym zalogowaniu. Maksymalna liczba osób, które mogą jednocześnie korzystać z sieci to ok. 4 tys. użytkowników. Sygnał z nadajnika można odbierać w promieniu od 150 do 200 m.

Aby połączyć się z internetem należy wyszukać w urządzeniu dostępne sieci bezprzewodowe, następnie wybrać połączenie z siecią WI-Fi o nazwie UMWarszawa. W przeglądarce internetowej należy wpisać dowolny adres internetowy. System automatycznie przekieruje na stronę logowania się do miejskiej sieci Wi-Fi. Logowanie do systemu nastąpi po podaniu adresu e-mail i zatwierdzeniu regulaminu. Podane adresy wykorzystane będą wyłącznie do celów statystycznych - zapewnia ratusz.

PAP//ec