Darmowe bilety dla uczniów. Miasto przypomina, jak złożyć wniosek

Warszawa

ZTMUczniowie pojadą za darmo

Za blisko dwa tygodnie do szkół wrócą uczniowie. Ci z podstawówek i gimnazjów na zajęcia pojadą za darmo. Muszę mieć tylko Kartę Ucznia.

Darmową komunikację od nowego roku szkolnego prezydent miasta zapowiedziała pod koniec stycznia. Bez biletu będą mogli podróżować uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

"Rodzice, którzy nie złożyli jeszcze wniosku o Kartę Ucznia dla swoich dzieci, nadal mogą to zrobić. W tym celu należy zgłosić się do sekretariatu szkoły lub do jednego z Punktów Obsługi Pasażerów ZTM wraz ze zdjęciem oraz legitymacją szkolną lub zaświadczeniem wydanym przez szkołę" – przypomina Zarząd Transportu Miejskiego.

Miasto przypomina również, że dzieci które w danym roku kalendarzowym kończą 7 lat, mają bezpłatne przejazdy w stołecznej komunikacji miejskiej do 30 września.Zatem dla pierwszoklasistów czas na wyrobienie Kart Ucznia jest nieco dłuższy.

Termin ważności e-hologramu można przedłużyć w stacjonarnych oraz mobilnych automatach biletowych, w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM bądź Wydziale Obsługi Mieszkańca, po okazaniu stosownych dokumentów.

Nie przyklejaj zdjęcia

Urzędnicy zaznaczają, że ważne są dla nich kwestie techniczne. Zdjęcie powinno być przyczepione spinaczem, a nie zszywaczem czy klejem, co ułatwi urzędnikom produkcję kart. Jeśli dziecko już ma kartę młodego warszawiaka i e-hologram, rodzic powinien zaznaczyć to pisząc na górze wniosku: E-hologram.

Wówczas zostanie on automatycznie wgrany na nową Kartę Ucznia. Dzieci, które nie mają e-hologramu, będą mogły go wgrać na otrzymaną kartę standardową procedurą, czyli w POP i Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Jeżeli po pierwszym września dziecko będzie miało ważny bilet na aktualnie używanej karcie miejskiej, może starać się o zwrot nadpłaty.

Takie podanie trzeba będzie złożyć indywidualnie, nie za pośrednictwem szkoły.

Hanna Gronkiewicz-Waltz już w styczniu ogłosiła, że darmową komunikację dla uczniów:

Prezydent Warszawy o darmowej komunikacji dla uczniówMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

kz/pm