Darmowa komunikacja. Uczniowie dostali pierwsze karty

Warszawa

Prezydent zachęca do komunikacji miejskiejTVN24
wideo 2/4

1 września uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą jeździli komunikacją miejską bezpłatnie, na podstawie Kart Ucznia. Jak deklaruje prezydent Warszawy, władze miasta chcą w ten sposób zachęcić młodzież do korzystania z transportu miejskiego.

- Chcemy, żeby te 30 procent dzieci, które już jeżdżą komunikacją miejską jeździły za darmo. Chcemy zachęcić, żeby jeździły transportem miejskim, żeby się przyzwyczajały i się nie bały - powiedziała prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, wręczając pierwsze karty.

- Miejscy radni przegłosowali zmiany w taryfie biletowej 6 kwietnia. Karty są piękne i kolorowe, jak nasze miasto i komunikacja, z której dzieci będą mogły korzystać bezpłatnie - podkreśliła prezydent.

Na rok szkolny i wakacje

Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Wiesław Witek podziękował szkołom i rodzicom za współpracę i przekazywanie wniosków. - Teraz czekamy jeszcze na wnioski uczniów przyszłych klas pierwszych. Rodzice będą mogli złożyć je w maju, kiedy będą potwierdzali wolę zapisu dziecka do danej szkoły. Placówki oświatowe prześlą je do Zarządu Transportu Miejskiego do 6 czerwca - wyjaśnił Witek.

Jak doprecyzował w rozmowie z reporterką TVN24, karty będą działać zarówno podczas roku szkolnego, jak i w wakacje. - Karta Ucznia obowiązuje w okresie czterech lat, więc po tym czasie będziemy musieli niektóre karty wymienić - powiedział dyrektor ZTM.

Szkoły publiczne i prywatne

Bezpłatne przejazdy od 1 września 2017 roku będą przysługiwać uczniom warszawskich szkół podstawowych i (jeszcze przez dwa lata) gimnazjów. Dotyczy to zarówno placówek publicznych i niepublicznych oraz uczniom mieszkającym w Warszawie i uczącym się w placówkach oświatowych poza stolicą.

Uprawnienie jest przydzielane na cały okres pobytu dziecka w szkole.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZASADACH DARMOWEJ KOMUNIKACJI DLA UCZNIÓW

Darmowa komunikacja dla uczniów od września
TVN24

kw/mś