Darmowa komunikacja dla uczniów. Wniosek złóż w szkole, ale nie zwlekaj

Warszawa

TVN24Karty Ucznia będą działać od września

Od września uczniowie stołecznych podstawówek i gimnazjów będą mogli za darmo jeździć komunikacją miejską. Muszą tylko mieć specjalną Kartę Ucznia. Ale niektórzy rodzice skarżą się, że niejasne są zasady wyrabiania nowych kart.

Darmową komunikację od nowego roku szkolnego prezydent miasta zapowiedziała pod koniec stycznia. Bez biletu będą mogli podróżować uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów.

Rodzice uczniów, którzy mają korzystać z przywileju, skarżą się, że trudno zorientować się, jak należy wyrobić kartę. "O wszystko trzeba się dowiadywać, dopytywać, żeby się przekonać, że jak się nie zadzwoni samemu, to się nie będzie wiedziało i źle się przygotuje wniosek itd…" - czytamy w liście do tvnwarszawa.pl.

Nasz poradnik

Skontaktowaliśmy się z Zarządem Transportu Miejskiego, by doprecyzować kwestię Kart Ucznia. ZTM planuje ich hurtową produkcję. Jak informuje rzecznik Igor Krajnow, wniosek o kartę rodzice powinni złożyć w sekretariacie szkoły swojego dziecka. Nie można tego zrobić przez internet. - Forma papierowa związana jest z procedurą, która przewiduje, że wnioski są składane za pośrednictwem szkół - tłumaczy Krajnow. Ma to ułatwić sprawę rodzicom.

Szkoły muszą przekazać ZTM listy uczniów wraz z wypełnionymi wnioskami. Początkowo miały na to czas do 12 kwietnia, ale urzędnicy zdecydowali się wydłużyć ten termin o tydzień. Ostatni dzień na dostarczenie wniosków to zatem 19 kwietnia.

Nie oznacza to jednak, że po tym terminie dziecko nie ma szans na Kartę Ucznia. - Będzie możliwość dosłania podania również w trakcie roku szkolnego - zapewnia rzecznik ZTM. W przypadku dużej liczby "spóźnionych wniosków", szkoła powinna je niezwłocznie przekazać do ZTM.

Wcześniej urzędnicy brali też pod uwagę możliwość samodzielnego wyrobienia karty w Punkcie Obsługi Pasażerów. Ostatecznie z tego zrezygnowali. - Nie będzie takiej możliwości - informuje Wiktor Paul z ZTM.

Wnioski dzieci, które dopiero rozpoczną szkolną karierę, podstawówki będą zbierać i przesyłać do ZTM po zakończeniu rekrutacji uczniów.

Wyrobione karty będą ważne przez 4 lata.

Nie przyklejaj zdjęcia

Urzędnicy zaznaczają, że ważne są dla nich kwestie techniczne. Zdjęcie powinno być przyczepione spinaczem, a nie zszywaczem czy klejem, co ułatwi urzędnikom produkcję kart. Jeśli dziecko już ma kartę młodego warszawiaka i e-hologram, rodzic powinien zaznaczyć to pisząc na górze wniosku: E-hologram.

Wówczas zostanie on automatycznie wgrany na nową Kartę Ucznia. Dzieci, które nie mają e-hologramu, będą mogły go wgrać na otrzymaną kartę standardową procedurą, czyli w POP i Wydziałach Obsługi Mieszkańców. Jeżeli po pierwszym września dziecko będzie miało ważny bilet na aktualnie używanej karcie miejskiej, może starać się o zwrot nadpłaty.

Takie podanie trzeba będzie złożyć indywidualnie, nie za pośrednictwem szkoły.

Hanna Gronkiewicz-Waltz już w styczniu ogłosiła, że darmową komunikację dla uczniów:

Darmowa komunikacja dla uczniów od września
TVN24