Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Dane z ponad 92 proc. protokołów. Gronkiewicz-Waltz wygrywa

Warszawa

TVN24Dane PKW z godziny 22:00
Dane PKW z godziny 22:00
TVN24

W poniedziałek późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza podała dane z 92,78 proc. zatwierdzonych protokołów. Wynika z nich, że w drugiej turze Hanna Gronkiewicz-Waltz zmierzy się z Jackiem Sasinem. Nadal nie wiadomo, kto wygrał wybory do rady miasta i rad dzielnic.

Jak podała po 22.00 PKW, Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 47,16 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 27,75 proc. głosów. Trzecie miejsce ma Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z wynikiem 8,57 proc.

We wtorek po godz. 10 członkowie PKW poinformowali, że pełne wyniki wyborów samorządowych będą znane wieczorem "w godzinach wieczornych".

Skąd problemy w Warszawie?

Pierwsze dane z Warszawy PKW podała po godz. 6.00. Wtedy poinformowała, że przedstawione dane są z niecałego procenta protokołów. Wówczas Hanna Gronkiewicz-Waltz zdobyła 52,67 procent głosów, Jacek Sasin 24,71 proc., a Piotr Guział 5,81 proc.

Reporter TVN24 podczas porannej konferencji prasowej zapytał, dlaczego kilka godzin po głosowaniu, podliczono w Warszawie tylko niecały jeden procent głosów?

- Liczba mieszkańców, wyborców, którzy są przydzieleni do danych obwodów, jest różna. W Warszawie obwody mają po kilka tysięcy wyborców. Łatwiej sporządzić dokumentacje w tych małych obwodach. W tych dużych sporządzenie dokumentacji trwa - odpowiedział Stefan Jaworski, przewodniczący PKW.

Szczątkowe informacje wynikają z problemów PKW z liczeniem głosów. Kłopoty z systemem informatycznym zaczęły się w niedzielę ok. godz. 22.00.

"System w pełni sprawny"

We wtorek nad ranem PKW poinformowała, że system jest już w pełni sprawny. - Zawiadamiamy, że system informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej uzyskał pełną sprawność – podało PKW, powołując się informacje od wiceprezesa firmy Nabino, która przygotowała informatyczny system wyborczy, potwierdzone przez urzędnika odpowiedzialnego za obsługę informatyczną wyborów w Krajowym Biurze Wyborczym.

W poniedziałek wieczorem komisje terytorialne mogły już korzystać w pełni z systemu elektronicznego przy ustalaniu wyników wyborów tam, gdzie głosowanie jest większościowe, czyli przy wyborach wójtów, burmistrzów, prezydentów i radnych gminnych. System nie dział zaś w pełni dla głosowań proporcjonalnych, czyli przy ustalaniu wyników w wyborach do sejmików, rad powiatów, rad miast na prawach powiatów i dzielnic Warszawy.

Dwie główne komisje wyborcze w Warszawie - miejska i wojewódzka - do których mają trafić wszystkie protokoły z obwodowych komisji, w poniedziałek po godz. 18 przerwały pracę. Wznowili ją te wtorek rano.

PKW podaje szczątkowe informacje
fot. PAP / Film: TVN24

Będzie druga tura?

Jak wynika z sondażu IPSOS dla TVN24:

Hanna Gronkiewicz-Waltz (PO) zdobyła 48,8 proc. głosów, a Jacek Sasin (PiS) 26 proc. To oznacza, że oboje zmierzą się w II turze tegorocznych wyborów na prezydenta stolicy.

Na trzecim miejscu uplasował się Piotr Guział (Warszawska Wspólnota Samorządowa) z 8,2 proc. głosów.

Czwarte miejsce przypadło Sebastianowi Wierzbickiemu (SLD Lewica Razem) – zdobył 4,4 proc.

Piąty jest Przemysław Wipler (Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke) z 4,1 proc.

Kolejne miejsce przypadło Joannie Erbel (Partia Zieloni) z 2,8 proc.

Siódme miejsce zajął Andrzej Rozenek (KWW Andrzeja Rozenka) z 2,1 proc.

Na następnych miejscach są: Mariusz Dzierżawski (Warszawa Dla Rodziny) - 1,5 proc., Agata Nosal-Ikonowicz (KWW Sprawiedliwości Społecznej - P. Ikonowicz) - 1,2 proc., Andrzej Gorayski (Demokracja Bezpośrednia) - 0,6 proc. i Zbigniew Wrzesiński (Wspólnota Patriotyzm Solidarność) - 0,3 proc.

Frekwencja w Warszawie wyniosła 46,8 proc.

WIĘCEJ O WYBORACH SAMORZĄDOWYCH NA TVN24.PL.

Zdjęcie główne: PAP

su/ran/bf/mz//b