Daliśmy 9 milionów na budowę Świątyni Opatrzności Bożej

TVN Warszawa

fot. swiatynia.pl

Po majowej beatyfikacji Jana Pawła II Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie odwiedziło 40 tys. pielgrzymów, a od początku tego roku udało się zebrać 9 mln złotych na dokończenie budowy świątyni – poinformował metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Jak powiedział w rozmowie z PAP Piotr Gaweł, prezes Centrum Opatrzności Bożej w tym roku został ukończony pierwszy i najważniejszy etap budowy świątyni, tzw. stan surowy otwarty.

- Udało się również zrealizować wiele prac budowlanych, których nie widać z zewnątrz, m.in. oddano do użytku Panteon Wielkich Polaków, rozbudowano też infrastrukturę dojazdową – opisuje.

W tej chwili prowadzone są prace nad uszczelnieniem kopuły i systemem odprowadzania wody deszczowej, a w 2012 r. zostaną ukończone prace związane z montażem kopuły. W najbliższych miesiącach ma być ogłoszony przetarg.

Wierni coraz bardziej hojni

Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że zależy mu, aby wierni jak najszybciej mogli modlić się w Świątyni (teraz jest to możliwe tylko w jej dolnej części). Zaznaczył jednak, że obecnie nie można podać terminu, w którym będzie to możliwe.

Jak powiedział, prace przy świątyni są prowadzone w takim tempie, w jakim napływają datki od społeczeństwa, gdyż to z nich finansowana jest budowa. Dodał, że pieniądze z budżetu państwa trafiają wyłącznie na prace związane z muzeum bł. Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego.

- W ciągu 11 miesięcy tego roku, darczyńcy przekazali na dokończenie budowy 9 mln złotych – precyzuje kardynał. To o 300 tysięcy złotych więcej niż w 2010 roku.

Panteon Wielkich Polaków

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczęto w 2002 roku na warszawskich polach wilanowskich jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". Jest to inicjatywa podjęta w drugiej połowie lat 90. przez prymasa Polski kard. Józefa Glempa, wsparta przez Sejm.

Świątynia to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełnią ołtarze i kaplice upamiętniające najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, znajdować się będą multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II.

Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków, pochowania są tam m.in.: ostatni prezydent Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

PAP/bf/par