Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Dali kontra Warhol. Ekscentryczni prowokatorzy na wspólnej wystawie

Warszawa

Obaj sukces liczyli w pieniądzach, ale do historii przeszli dzięki bogactwu swojej sztuki. Ponad 120 oryginalnych prac Salvadora Dali oraz Andy'ego Warhola można oglądać od soboty w Pałacu Kultury i Nauki. - Na ścianach wystawy "Dali kontra Warhol" nie ma dolarów, ale są równie cenne dzieła - informują organizatorzy.

Na wystawę "Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film" widzowie wchodzą przez symboliczną bramę z wirującymi banknotami, z której przechodzą do kolejnych pomieszczeń i bram - Bramy Marylin Monroe, Sali Pop Kina nawiązującej do ikonicznych filmów Salvadora i Andy'ego.

Na ekspozycji zobaczymy oryginalne grafiki, rzeźby, okładki płyt. "Na zmysł węchu działa Świątynia Zapachu Salvadora Dalego. Miłośnicy rękodzieła pod okiem sitodrukarza mogą przygotować własną koszulkę z nadrukiem w specjalnie stworzonym warsztacie sitodruku. Obowiązkowym punktem programu są rzędy popiersi z perukami Warhola i wąsami Dalego. Na wystawie znajduje się również replika wnętrz owianego sławą Factory Warhola - legendarnego nowojorskiego atelier artysty, gdzie nie tylko pracował, ale i spędzał czas z bohemą nowojorską" - czytamy w opisie wystawy.

"Ekscentryczni i kontrowersyjni"

Znajdzie się też coś dla miłośników muzyki - pozyskana od prywatnego kolekcjonera, unikatowa i wcześniej nieprezentowana kolekcja oryginalnych okładek płyt wielu zespołów współpracujących z Warholem, m.in. Rolling Stones czy Velvet Underground.

Miejsce opuszczamy przechodząc przez spektakularną Bramę Chupa Chups, do których opakowanie zaprojektował Dali.

""Wystawa Dali kontra Warhol – sztuka, muzyka, film" pokazuje artystów wyrastających z ram swoich czasów. Zestawia dwie wybitne indywidualności XX wieku działające w wielkim obszarze sztuki, poczynając od malarstwa po film i podniesiony na piedestał design. Salvador Dali oraz Andy Warhol starannie kreowali własny wizerunek i rzeczywistość wokół siebie, do perfekcji opanowali umiejętność autopromocji, osiągając tak pożądaną artystyczną sławę! Prowokowali, inspirowali, wywoływali skandale i nieustannie zacierali granice między życiem a sztuką. Ekscentryczni i kontrowersyjni wzbudzali skrajne emocje, od ciekawości, przez niechęć, po zachwyt" - czytamy w informacji prasowej.

Wystawa będzie otwarta do 7 października.

kz/b