Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Czytał "Dynastię", teraz przeczyta stacje II linii metra

Najnowsze

UM WarszawaMaciej Gudowski o czytaniu komunikatów II linii metra

Warszawiacy wybrali głos II linii metra. Nazwy siedmiu stacji centralnego odcinka przeczyta Maciej Gudowski, znany lektor filmowy i radiowy. W środę na stacji rondo ONZ Hanna Gronkiewicz Waltz wraz z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Pierwszego Programu Polskiego Radia, ogłosiła wyniki plebiscytu.

Warszawiacy wybrali głos II linii metra. Nazwy siedmiu stacji centralnego odcinka przeczyta Maciej Gudowski, znany lektor filmowy i radiowy.

W środę na stacji rondo ONZ Hanna Gronkiewicz Waltz wraz z Kamilem Dąbrową, dyrektorem Pierwszego Programu Polskiego Radia, ogłosiła wyniki plebiscytu.

- Jak widać, wszystko już jest przygotowane, brakuje tylko głosu, czytającego nazwy stacji - powiedziała prezydent. - Na świąteczne, bożonarodzeniowe zakupy pojedziemy już drugą linią metra. Ja akurat myślałam o kobiecym głosie, ale to nie prezydent wybiera, a Warszawiacy - dodała Gronkiewicz-Waltz.

Oddano w sumie 53 479 głosów, w tym 25 292 (47,29 proc.) na Gudowskiego.

Zwycięzca podkreślił, że pochodzi z warszawskiej rodziny. Warszawiacy mogli go już usłyszeć w Szybkiej Kolei Miejskiej.

Jak przyznał Gudowski w filmie, wyświetlonym podczas konferencji, jest zaskoczony, że to jego kandydatura została wybrana przez mieszkańców stolicy. - Znalazłem się w gronie sław i znakomitości, a jednak Warszawiacy wybrali mnie. To zobowiązuje - powiedział.

W konkursie uczestniczyli również: Danuta Stenka – 9590 (17,93 proc.) głosów, Krystyna Janda – 8498 (15,89 proc.) głosów, Andrzej Matul – 4816 (9,01 proc.) głosów, Marzena Wyczółkowska – 3509 (6,56 proc.) głosów oraz Małgorzata Tułowiecka 1774 (3,32 proc.) głosów.

Czytał "Dynastię" i Bonda

Maciej Gudowski jest znanym polskim lektorem filmowym i radiowym.

Na swoim koncie ma kilka-kilkanaście tysięcy (sam nie liczy) "przeczytanych" filmów, między innymi: "Dynastię", "Matrix", "Pulp Fiction", "Władcę pierścieni - Drużynę pierścienia", "Latający cyrk Monty Pythona", "Z Archiwum X", "Tango and Cash" i produkcje o Jamesie Bondzie.

Wybrali mieszkańcy

Mieszkańcy na głos II linii metra mogli głosować od połowy października, przez internet albo SMS.

Głosy zostały wytypowane przez kapitułę złożoną z przedstawicieli laureatów nagrody Złotego Mikrofonu oraz dziennikarzy radiowych.

Jak zapewniała w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agnieszka Kłąb z biura prasowego ratusza, wyniki plebiscytu będą wiążące i to właśnie osoba wybrana przez mieszkańców będzie lektorem.

Radni chcieli kobiety

W 2012 roku Rada Warszawy przyjęła stanowisko, w którym postulowała, żeby to kobieta została lektorem drugiej linii metra. Za przyjęciem stanowiska w tej sprawie głosowało 29 radnych, przeciwnych było sześciu, trzech wstrzymało się od głosu.

Kapituła zdecydowała jednak inaczej i dopuściła głosy męskie. - Zależy nam bardziej, by to mieszkańcy wybrali głos, niezależnie czy będzie męski czy damski. Poza tym, głosów kobiecych jest więcej - zwracała uwagę Agnieszka Kłąb.

W finałowej szóstce zabrakło jednak Krystyny Czubówny, której nazwisko pojawiało się w tym kontekście, i której kandydatura była bardzo popularna wśród warszawiaków.

- Ratusz pytał panią Krystynę, czy jest zainteresowana, ale ona nie chciała brać w tym udziału - powiedział tvnwarszawa.pl menadżer Czubówny, Konrad Ganzke.

Tak lektorzy zachęcali do głosowania na nich:

Proponowane głosyTVN24

Męski głos na pierwszej linii

Stacje na pierwszej linii metra od 1998 roku zapowiada lektor radiowy i telewizyjny, Ksawery Jasieński. Zrobił to za darmo, ponieważ stwierdził, że pierwotnie nagrany głos brzmiał nieprofesjonalnie.

Zdjęcie główne PAP /Rafał Guz

su,PAP/mz